Obrazy olejne na sprzedaż.

poniedziałek, 23 stycznia 2017

Jak zacząć rysować?

Rysunek to podstawa

Nie ma nic bardziej oczywistego, jak to, że nauka rysunku jest pewnego rodzaju "zadaniem domowym" każdego początkującego artysty. Jest to właściwie banał, lecz umiejętność posługiwania się tym najprostszym kawałkiem ołówka - jest niezbędna. Zastanawiasz się jak zacząć rysować? Postaram się, przekazać Ci - jak ja to widzę.

Wszystko, czego potrzebujesz na początek - to ołówek HB i biały papier. Warto jak najszybciej rozpocząć naukę rysowania, jeśli planujesz robić cokolwiek związanego z malarstwem, rzeźbą, ilustracją, komiksem, grami komputerowymi, animacją, grafiką 3D, projektowaniem... Im wcześniej zaczniesz, tym lepiej! :)

www.sebastiantalar.com Sebastian Talar

Tutaj nie chodzi nawet o rysowanie fotorealistycznych portretów. O "wiekopomne" dzieła i wybitne rysunki... To jest Twój trening, po to, żeby się rozwijać. Większości szkiców nie zobaczy nikt, poza Tobą. Chodzi o zwyczajną zdolność wizualizacji pomysłu. Znajomość podstawowych zasad i pojęć. Przenoszenie tego, co się widzi - na kartkę papieru.

Co to znaczy "nauka rysunku"?

Dobrze, masz już ołówek i szkicownik? "Co teraz? Jak ja mam się tego uczyć?" Przejdźmy do konkretów... :)

Moje osobiste zdanie, jest takie, że są jakby dwa tryby nauki rysowania. Pierwszy to "studiowanie podstaw". Jest wiele takich rzeczy, które po prostu trzeba "wepchnąć" do głowy. Zbudować sobie wizualną bibliotekę - poprzez ćwiczenie. Jakie to rzeczy? Przede wszystkim cała anatomia człowieka, ręce, korpus, głowa, szkielet, układ mięśni... Potem studium portretu, rysowanie oczu, ust, nosa, uszu, włosów...

Ćwiczeniem jest zarówno przerysowywanie ilustracji i fotografii, jak i "improwizowanie" np. układu dłoni w różnych gestach.

Po co? Po to, żeby nauczyć się szybko "łapać proporcje", nabrać biegłości w konstruowaniu postaci, wyrobić rękę... Wiadomo - na początku nie będziesz w stanie narysować ładnego kółka, albo idealnie prostej linii.

Nie musisz znać nazw mięśni po łacinie, ani nazwy poszczególnych kości, dajmy na to... stopy. Studenci medycyny wykuwają na blachę takie rzeczy. Tobie wystarczy wiedzieć, jak coś wygląda. Chodzi o w miarę dokładne poznanie budowy każdej części ciała, układu mięśniowego, proporcji, ogólnych sposobów konstruowania całej postaci, jak i portretu.

Jest tego mnóstwo. Naprawdę... jest się czego uczyć i co ćwiczyć. Tak jak pisałem na początku - masz zadanie domowe do odrobienia. Nie ma żadnej drogi na skróty. :)

www.sebastiantalar.com Sebastian Talar

Jakie książki do nauki rysowania?

Jest sporo książek na temat anatomii i portretu. Większość z nich - nie nadaje się do niczego... Rysunki są kiepskie, zbyt ogólne i jest ich niewiele. Te lepsze książki, które - jako tako - mógłbym polecić - są drogie. Generalnie, mam dla Ciebie lepsze rozwiązanie. Moim zdaniem, o wiele potężniejszym narzędziem do nauki rysunku jest... wyszukiwarka obrazów w Google, albo Pinterest. Setki zdjęć, mnóstwo przykładowych rysunków, świetnych fotografii w dużej rozdzielczości... i to za darmo.

E-booki też są niezłe. Zwłaszcza polecam wszystkie książki Andrew Loomis'a. Są one dostępne jako skany do ściągnięcia za darmo w internecie - z powodu wygaśnięcia praw autorskich. Loomis był sławnym ilustratorem amerykańskim, a jego książki to pewnego rodzaju kanon dla ilustratorów w USA.

Bezpośrednia obserwacja

Drugi tryb nauki rysunku to rysowanie z natury tzw. bezpośrednia obserwacja. Na czym polega różnica? Mając podstawy w głowie - wiesz jak narysować oko, usta, oczy, wiesz jak przedstawić postać ludzką w różnych pozycjach, znasz układ mięśni i kości... Potrafisz narysować wiele rzeczy z wyobraźni.

Ale jeśli chcesz narysować portret konkretnej osoby - musisz zastosować bezpośrednią obserwację. A zatem, po prostu nauczyć się patrzeć na to, co masz przed sobą i przenosić to na papier. Chodzi tutaj o zwyczajne rysowanie z natury.

Naukę bezpośredniej obserwacji najlepiej zacząć od martwych natur. Owoce, naczynia, przedmioty codziennego użytku... Różnego rodzaju powierzchnie i faktury: metal, szkło, drewno, mosiądz, ceramika, tkaniny, draperia... Ogranicza Cię jedynie własna wyobraźnia. :)

www.sebastiantalar.com Sebastian Talar

Szkicownik - Twój najlepszy przyjaciel.

Świetnym pomysłem jest kupno szkicownika i noszenie go ze sobą. Rysowanie ludzi w parku, w kawiarni, w tramwaju, szybkie szkice z ulicy - to też nauka. Nie chodzi tutaj o to, aby tworzyć arcydzieła - chodzi o ćwiczenie. Jak sama nazwa wskazuje - SZKICownik. :)

Kiedy już nauczysz się podstaw rysowania portretu - możesz spróbować zapisać się na warsztaty z modelem lub modelką. Szczególnie w większych miastach, nie jest to chyba problem, żeby umówić się z kilkoma osobami i raz w tygodniu zrobić zrzutkę na wynajęcie modela. W grupie ludzie uczą się szybciej - dowiedzione naukowo. ;)

Zdaję sobie sprawę, że na początku będziesz się wstydzić. To nic dziwnego. Dlatego najlepiej zacząć od ćwiczenia w domu, z książek, z internetu... Spróbować narysować widok z okna, jabłko na stole... To będzie dla Ciebie dużo łatwiejsze. Z drugiej jednak strony - większości ludzi i tak jest zajęta sobą i tak naprawdę nie obchodzi ich Twoja osoba  - więc czym się przejmować?

www.sebastiantalar.com Sebastian Talar

Jaki jest cel tego wszystkiego?

Jeśli będziesz ćwiczyć i stale pracować nad swoimi umiejętnościami, to zobaczysz, że Twoje rysunki są coraz lepsze. Masz w głowie niezbędne informacje i jesteś w stanie rysować w miarę dokładnie, to co widzisz. Wtedy możesz tworzyć ilustracje, projekty, obrazy - korzystając zarówno ze swojej wyobraźni, jak i z referencji w postaci zdjęć. Jest to szczególnie pożądane w pracy ilustratora, w tworzeniu concept-artów do gier komputerowych, w rysowaniu komiksów... itd.

Warsztat vs komputer i sztuka

Tak jak już pisałem - nauka rysowania to część warsztatu artysty. Pytanie jest takie: czy można to ominąć? Chcesz pracować na komputerze i po co ci rysowanie na kartce? Owszem, można i tak do tego podejść. Na szybko i bez cierpliwości. Ale nie mając podstaw, prędzej czy później zobaczysz, że czegoś Ci brakuje. Wierz mi, tablet graficzny i komputer nic tu nie zmienią.

A w przypadku malarstwa? No tak, można powiedzieć, że taki Jean Michael Basquiat, Pablo Picasso i większość impresjonistów właściwie mogliby sobie odpuścić studiowanie anatomii... itp. Ale jeśli popatrzysz na wczesne rysunki - chociażby Picassa - zobaczysz, że miał on bardzo dobry warsztat i zaawansowaną wiedzę na temat klasycznego przedstawiania postaci ludzkiej. To, że potem ze swoją sztuką zawędrował w zupełnie w inne rejony - to już jest zupełnie inna bajka.

Daj sobie czas...

Przyznam się szczerze, że ja obecnie mało rysuję. Rysowanie mnie straszliwie męczy, natomiast malować - mogę cały dzień. Dziwne? Pewnie tak... Wierz mi jednak, że kiedyś naprawdę sporo rysowałem. Ołówkiem, węglem i pastelami... Odrobiłem swoje "zadanie domowe". Mam to wszystko w głowie i to pomaga. Szczególnie, kiedy zajmuję się ilustracją i digital painting'iem - czyli pracą czysto komercyjną.

Grafika komputerowa niesie za sobą pewne ryzyko, takiego jakby - zlekceważenia podstaw. "Po co będę rysował - wkleję zdjęcie, podmaluję, zrobię tzw. over-painting." Photoshop i tablet - bardzo pomagają. Ale w rzeczywistości są to tylko narzędzia. Nie idź na skróty - bo to droga donikąd. Daj sobie czas. Przeczytanie tego artykułu to kilka minut, ale zrobienie tego wszystkiego zajmie Ci lata...


Len czy bawełna? Jakie płótno jest najlepsze na podobrazie?
Jak stosować olej lniany w malarstwie olejnym?
Kolor czarny w malarstwie olejnym. Używać czy nie?
Jak zrobić wysokiej jakości farbę olejną dla artystów? Szczegółowy poradnik.
Bezpieczne, nietoksyczne medium do malowania obrazów farbami olejnymi.
Jak zrobić paletę do malowania farbami olejnymi i akrylowymi?

4 komentarze:

 1. Wpis super :) Polecam jeszcze genialne 2 strony, posemaniack, oraz quickposes, to są stronki skierowane właśnie pod nauke rysowania :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dokładnie, bardzo fajne stronki do nauki rysowania anatomii. :) Nie trzeba kupować sterty książek, wystarczy internet.

  OdpowiedzUsuń
 3. Hej, wpis fajny, genialne są te rysunki :) Quickposes rzeczywiście mega mi pomogło, ja jeszcze korzystam z kresl pl, tam też są spoko rzeczy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak... Kiedyś miałem chęć zajmować się grafiką komputerową, ilustracją i concept artem. Ale mi przeszło, bo mało płacili albo w ogóle "zapominali" zapłacić. ;]

   Ale prace zostały na papierze i na dysku. Powinienem je w sumie pokazać, bo kilka ilustracji było wyróżnionych w serwisach. Miałem np. "Digart Dnia" w czasach kiedy to jeszcze coś znaczyło. W latach świetności tego serwisu poziom prezentowanych prac był bardzo wysoki. ;) Do dzisiaj wspominam niektóre osoby, dzięki którym odkryłem digital painting i concept art. RIP Digart.pl.

   Pozdrawiam S.T.

   Usuń