Obrazy olejne na sprzedaż.

czwartek, 5 stycznia 2017

Jak wyczyścić zaschniętą farbę na pędzlach?

Lepiej zapobiegać zaschnięciu pędzli... 

Jeśli zdarzyło Ci się zostawić pędzle, na których zaschnęła farba olejna - jest na to sposób. Niestety, nie każdy pędzel dobrze zniesie taką "terapię". Mam na myśli pędzle z naturalnego włosia. Dlatego, lepiej nie dopuszczać do zaschnięcia brudnych pędzli. Jeśli nie masz ochoty ich myć - możesz zanurzyć je w oleju lnianym. W ten sposób farba nie wyschnie, a pędzel można będzie łatwo umyć w dowolnym momencie.

Sebastian Talar www.sebastiantalar.com

Jak przywrócić do życia zaschnięte pędzle?

Aby usunąć starą farbę z pędzli, potrzebne są: słoik, rozpuszczalnik... i czas. Ja używam eko-rozpuszczalnika Renesansu. Bardzo dobrze działa - nawet w trudnych przypadkach. A dodatkowo - nie ulatnia się jak np. terpentyna. Możesz zostawić go na wiele dni - bez obawy, że odparuje!

Wszystko, co musisz zrobić to zanurzyć pędzle - tak aby całe włosie mogło powoli rozmakać. Im dłużej będzie tak stało - tym lepiej. Ale czasem wystarczy 24h.

Usuwanie starej farby z pędzla

Po jakimś czasie, zauważysz, że stara farba zmienia swoją strukturę i odchodzi od włosia. Wtedy możesz przystąpić do drugiego etapu - delikatnego usuwania resztek farby za pomocą papierowego ręcznika.

Sebastian Talar www.sebastiantalar.com

Syntetyczne pędzle możesz tarmosić i wycierać dość odważnie. To samo dotyczy pędzli z twardej szczeciny. Natomiast, w przypadku naturalnego włosia - musisz robić to z wyczuciem. Możesz usunąć większość farby i ponownie włożyć pędzel do słoika. Nie warto trzeć pędzlem na siłę, bo może Ci zostać sam patyczek... Coś jakby czyszczeniem brudu na karoserii samochodu... ale razem z lakierem. 😛

Sebastian Talar www.sebastiantalar.com

Jak widać wszystko dość łatwo odpada od włosia... Ten pędzel spoczywał w rozpuszczalniku jakiś miesiąc - więc to nic dziwnego.

Pełen sukces

Pędzel jest czyściutki. Warto umyć go w wodzie z mydłem. Ja nie mam nic przeciwko temu, że powstała taka "miotełka". Bardzo mi się przydaje taki pędzel w malowaniu pejzaży. Jest świetny przy malowaniu trawy, drzew, chmur i wszelkich nieregularnych kształtów. Do precyzyjnych prac - mam lepsze pędzle.

Sebastian Talar www.sebastiantalar.com

Natomiast, jeśli zależy Ci na uzyskaniu pierwotnego kształtu - możesz spróbować sposobu z gumą do włosów. Zajrzyj do "Szkoły Malowania" - tam opisywałem ten trick.

Pędzle płaskie możesz spiąć za pomocą kawałka tektury i klamry do dokumentów. W ten sposób znów będą idealnie płaskie. Podpatrzyłem ten sposób u Richarda Schmidta - znanego amerykańskiego malarza. Może znasz inne sztuczki? Jeśli tak - napisz w komentarzu! 🙂


Len czy bawełna? Jakie płótno jest najlepsze na podobrazie?
Jak stosować olej lniany w malarstwie olejnym?
Kolor czarny w malarstwie olejnym. Używać czy nie?
Jak zrobić wysokiej jakości farbę olejną dla artystów? Szczegółowy poradnik.
Bezpieczne, nietoksyczne medium do malowania obrazów farbami olejnymi.
Jak zrobić paletę do malowania farbami olejnymi i akrylowymi?

2 komentarze:

  1. A to samo pytanie, ale dotyczące zaklejonych tubek przez farbę? Dostałam od kogoś kto nie potrzebował oleje. Leżały z 8 lat może. Tubki są miekkie, ale nie da się ich odkręcić za boga. Na marginesie z niektórch wyciekł olej korkiem, czy będą się jeszcze nadawały do czegoś jeśli tubki są miekkie i o ile jest jakis sposób, żeby je odkręcić?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czasem najlepiej się poddać i po prostu odciąć sam czubek korka i przelać farbki po kolei do słoiczków, które da się łatwiej otworzyć. Koreczki w farbach olejnych mają tendencję do "utykania" albo kompletnego rozpadania się, stąd ja po prostu przechowuje je popodpisywane w słoiczkach.

      Usuń