Obrazy olejne na sprzedaż.

czwartek, 22 września 2016

Farby olejne czy akrylowe? Które są lepsze?

Lepiej malować olejami czy akrylami? Jaka jest różnica?

Ostatnio pisałem o mitach na temat farb akrylowych, z którymi często możesz spotkać się w internecie. Zajrzyj do "Szkoły Malowania", jeśli chcesz o tym przeczytać. Teraz chciałbym Ci wyjaśnić dokładnie w czym tak naprawdę tkwi różnica pomiędzy farbami olejnymi i akrylowymi. Bo wbrew temu, co mówią niektórzy - to nie jest to samo.

Sebastian Talar www.sebastiantalar.com

Czas schnięcia

Największą różnicą jest oczywiście czas schnięcia. Farby olejne schną wolniej, aczkolwiek można ten czas skrócić do 24h. Malujesz dzisiaj, jutro obraz jest suchy w dotyku. Wystarczy, że użyjesz medium alkidowego np. Liquin, Oilyn, Fluix... Zaletą jest to, że podczas pracy farba cały czas jest plastyczna, możesz mieszać kolory "wet in wet", stosować przejścia tonalne, wygładzać kontury, wymazać farbę za pomocą rozpuszczalnika...

Farby akrylowe schną bardzo szybko. Właściwie w ciągu kilku minut. Nie dają możliwości popracowania z farbą na obrazie. Nie masz zbyt wiele czasu na poprawki... Po prostu farba zasycha i już jej nie ruszysz. Dlatego malowanie akrylami to nie to samo, co olejami. Można użyć retardera akrylowego, czyli żelu spowalniającego schnięcie, ale z doświadczenia wiem, że daje to średni rezultat.

Siła krycia

I tutaj jest zasadnicza różnica. Farby olejne mają więcej pigmentu, niż farby akrylowe. Dzięki temu lepiej kryją powierzchnię. Bardzo dobrze widać to na zdjęciach. Po lewej stronie farba olejna, po prawej akrylowa.

Sebastian Talar www.sebastiantalar.com

Jak widzisz, użyłem czarnego płótna. Farba olejna pokryła bez problemu czarny kolor. Natomiast farba akrylowa poradziło sobie z tym dużo gorzej. Widać czarne płótno, prześwitujące przez ślad pędzla. Dlaczego tak jest? Po prostu wynika to z właściwości spoiwa. Olej przyjmie dużo więcej pigmentu, niż żywica akrylowa. I to widać!

Nadmieniam, że w obu przypadkach użyłem farb profesjonalnych, z górnej półki.

Kolory

Można się ze mną zgodzić lub nie. Ja uważam, że farby olejne mają dużo lepsze kolory. Pigment jest połączony z olejem lnianym. Olej jest połyskliwy, inaczej niż żywica akrylowa. To sprawia, że światło inaczej odbija się od powierzchni i kolory wydają nam się żywsze i bardziej intensywne.

Sebastian Talar www.sebastiantalar.com

Ślad pędzla, technika pracy... 

Ostania rzecz o której chciałby wspomnieć, a którą trudno przełożyć na słowa...

Farba olejna zachowuje się zupełnie inaczej, niż akrylowa. Zwłaszcza w połączeniu z medium malarskim: rozpuszczalnik i olej lniany (tłoczony na zimno). Za pomocą medium możemy nadać farbie dużą płynność i ciągliwość, zachowując mocny kolor. Nie do osiągnięcia w przypadku farb akrylowych... Farby akrylowe w miarę jak będziemy je rozcieńczać, będą przypominać akwarele...

No cóż... Polecam osobiście przekonać się, czy to co opisałem ma sens. :)


Len czy bawełna? Jakie płótno jest najlepsze na podobrazie?
Jak stosować olej lniany w malarstwie olejnym?
Kolor czarny w malarstwie olejnym. Używać czy nie?
Jak zrobić wysokiej jakości farbę olejną dla artystów? Szczegółowy poradnik.
Bezpieczne, nietoksyczne medium do malowania obrazów farbami olejnymi.
Jak zrobić paletę do malowania farbami olejnymi i akrylowymi?

7 komentarzy:

 1. Ja w sumie maluję akrylami, bo mnie przekonuje właśnie szybkość wysychania. Nie lubię czekać. Z drugiej strony zaczęłam teraz się zastanawiać, że jednak trochę brakuje mi tej możliwości "modyfikacji" w czasie malowania. No i mam dylemat :-P

  OdpowiedzUsuń
 2. Super strona, polecam też urokmilosny24.pl

  OdpowiedzUsuń
 3. Brakuje mi tutaj porównania intensywności koloru przy 100% pokryciu olej vs akryl. Szkoda, że nie pociągnąłeś akrylem na tyle żeby zakryć czarne płótno. Wtedy byśmy porównali intensywność kolorów.

  OdpowiedzUsuń
 4. Typie, autor tego bloga nie żyje od paru lat.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mial rscję. Ale se pewne kwestie jeszcze. Rzecz glowna tkwi w umiejetnosciach i doswiadczeniu, malowalem olejami sporo ale od 30 lat maluje praktycznie akrylami. Owszem In pasto olejami jest lepsze, wydajniejsze ale przy odrobinie cierpliwosci i umiejtnosci taki efekt mozna i w akrylach uzyckac. Gorzej ze sfumato czy miekkimi przejsciasmi - mokre w mokre tutaj zele jak mowi autor srednio pomogają, po prostu trzeba miec taki styl ktory nie wymaga glaskanych chmurek etc...Zaloze się ze nie odroznicie z pol metra czy malowalem akrylami czy olejami, na fb moje obrazy sa wszystkie prawie akrylowe i na roznych podlozach. Pozdrawiam serdecznie. Witold

  OdpowiedzUsuń