Obrazy olejne na sprzedaż.

poniedziałek, 25 lipca 2016

Len czy bawełna? Jakie płótno jest najlepsze na podobrazie?

Jakie są różnice?

Zacznijmy od tego, że każde podobrazie, niezależnie od tego czy jest lniane, czy bawełniane - może być wykonane do du... Miałem w rękach drogie podobrazia z lnu, które miały ogromne wady. Np. były źle naciągnięte, brzydko ucięte, pofałdowane, a czasem nawet miały uszkodzone włókna...

Z drugiej strony, niejednokrotnie spotykałem się z podobraziami bawełnianymi, wykonanymi z grubego płótna, które były perfekcyjnie naciągnięte i zagruntowane. Dlatego sam rodzaj płótna nie oznacza od razu, że podobrazie jest dobre. Liczy się także wykonanie. Wielu malarzy woli samodzielnie naciągać i gruntować podobrazia. Chociaż jest to dosyć kłopotliwe...
 
Sebastian Talar www.sebastiantalar.com

Zalety płótna lnianego

Spotkałem się z twierdzeniami, że malowanie na podobraziach lnianych do tylko... snobizm, efekciarstwo, moda, zabobon itd... Ja tak nie uważam. Dlaczego?

Po pierwsze, płótno lniane jest grubsze i mocniejsze. To wynika z naturalnych właściwości włókien tej rośliny. Po drugie, włókna lnu zachowują w sobie naturalny olej, który stanowi swojego rodzaju zabezpieczenie i impregnację. Podobnie jak drewnem, które z czasem się starzeje, wysycha i butwieje. Jeśli takie drewno zabezpieczymy olejem, to zdecydowanie zwiększymy jego trwałość.

Sebastian Talar www.sebastiantalar.com

Len jest dużo mocniejszą tkaniną od bawełny. Raczej nie uda Ci się go rozerwać w dłoniach. Dzięki temu można go bardzo mocno naciągnąć na krosna za pomocą specjalnych kleszczy. Dobrze naciągnięty len przy uderzeniu powinien dudnić jak membrana bębna.

Len jest mniej wrażliwy na zmiany wilgotności, czy też uszkodzenia mechaniczne. Jak możesz zobaczyć na zdjęciu powyżej, ma dosyć charakterystyczny szary kolor i splot.

Co do snobizmu - to owszem podobrazia lniane są ponad dwukrotnie droższe, ale ma to swoje uzasadnienie. Jakość kosztuje. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdzie owszem - możemy kupić tanie ubrania, ale jaka jest ich trwałość, to chyba każdy się przekonał. ;)

Zalety płótna bawełnianego

Największa zaletą jest oczywiście stosunek jakości do ceny. Są dostępne płótna bawełniane, które niewiele ustępują tym lnianym. Ale są też takie, które małe dziecko jest w stanie podrzeć na pół. To jest dość dobry sposób, aby sprawdzić czy płótno nadaje się na podobrazie - jeśli możesz je dość łatwo rozerwać w dłoniach, to znaczy, że...nie za bardzo.

Sebastian Talar www.sebastiantalar.com

Bawełna jest łatwiejsza w naciąganiu na krosna. Można ją bardzo mocno napiąć, przy małym użyciu siły. Ale przy próbie naprawdę mocnego naciągnięcia może się odkształcać, rozciągać, a nawet rozerwać. Dlatego większość tanich podobrazi bawełnianych jest dosyć luźno naciągnięta. Zwłaszcza tych najtańszych, zwanych przez niektórych żartobliwie "latawcami". 

Zamiast takich beznadziejnych podobrazi lepiej zrobisz kupując formatki z płyty drewnianej HDF i samodzielnie przygotujesz sobie tanie i trwałe podobrazia. Pisałem o tym osobny poradnik. Zajrzyj do "Szkoły Malowania".

Sebastian Talar www.sebastiantalar.com

Jakie płótno jest najlepsze na podobrazie?

Z profesjonalnego punktu wiedzenia należałoby się trzymać podobrazi lnianych. Z drugiej jednak strony - grube i mocne płótno bawełniane także spełni swoje zadanie. Nie można jednoznacznie odrzucić bawełny. Owszem, są płótna tanie i delikatne jak prześcieradło. Ale są też te droższe, które z powodzeniem nadają się do malowania obrazów olejnych przeznaczonych na sprzedaż.

Warto też wspomnieć, że nigdy nie spotkałem się z pytaniem, typu: "A czy ten obraz jest malowany na podobraziu lnianym, czy bawełnianym?" albo "Chciałbym obraz namalowany na płótnie lnianym."  Aczkolwiek, słyszałem o galeriach, które tego wymagają. Osobiście nie spotkałem się z takim przypadkiem.

Kupującego raczej bardziej obchodzi sam obraz, niż aspekty techniczne. :) Jeśli obraz się komuś spodoba, to go kupi, choćby był namalowany na kawałku tektury. Byle był ładnie oprawiony. ;)

Obecnie praktycznie nie maluję na płótnach, bo po pierwsze - nie mam już chęci robienia ich samodzielnie. A po drugie, te gotowe, kupione w sklepie często nie spełniały moich oczekiwań. Jest też po trzecie - zwyczajnie lepiej maluje mi się na podobraziach z płyty HDF. Zwyczajnie lubię malować na bardzo gładkich i sztywnych powierzchniach. Dodatkową ich zaletą jest duża trwałość, łatwość przygotowania, cięcia, przechowywania, oprawiania i wysyłania. Same zalety, co nie?


Jak przygotować obraz do wysyłki?
Jak przywrócić pędzlom pierwotny kształt i ostry szpic? Oto prosty sposób. Mój patent!
Jak zrobić wysokiej jakości farbę olejną dla artystów? Szczegółowy poradnik.
Jak wyprostować wgniecione płótno malarskie? Prosty trick.
Jak werniksować obraz? Prosty sposób. Krok po kroku.
Werniks retuszerski w spray'u. Dlaczego warto go mieć? Jak go stosować?

5 komentarzy:

 1. A takie pytanko, lepiej malować na gotowym podobraziu, czy na wykonanym własnoręcznie? Szczerze mówiąc nie chce mi się bawić w robienie włanych podobrazi, wołę iść i kupić (dobraaa jestem leniwa noo). Mógłbyś napicać coś o gotowcach? Jakie warto kupować, a jakich lepiej unikać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No cóż, cena jest głównym wyznacznikiem jakości podobrazia. Tanie podobrazia są zrobione z cieniutkich listewek i z najtańszego płótna, które 10-latek jest w stanie rozerwać w rękach bez większego trudu. Jest to po prostu kawałek prześcieradła nabity na cztery patyczki. :)

   Dobre podobrazie musi być z grubego płótna. Najlepiej lnianego. Blejtram powinien być z listewek klejonych na wczepy. Zapobiega to wyginaniu się podobrazia. Listwy powinny mieć grubość przynajmniej 2x3 cm. Oczywiście w przypadku dużych podobrazi wskazane są grubsze. Naciągnięte płótno powinno dudnić jak membrana. Tyle... :)

   Prawda jest taka, że nie chcę pisać o tym, czego nie polecam. To wszystko zależy od oczekiwań. Są ludzie, którzy potrzebują takich najtańszych "latawców" np. dla dzieci. Mam swoją sprawdzoną firmę w której zamawiam. Całkiem sobie ja chwalę. Ale nie powiem jaka, bo nie chcieli, żebym ich reklamował. ;)

   Pozdrawiam S.T.

   Usuń
 2. Zakupiłam ostatnio ręcznie robione, zagruntowane, podobrazie lniane. Jest grube i solidne.
  Niestety, muszę powiedzieć, że maluje mi się na nim bardzo trudno, w każdym razie o wiele trudniej niż na płótnie bawełnianym, tzw. gotowcu. Nie mam dużego doświadczenia z lnem, jestem amatorką. Zastanawiam się, skąd te trudności. Zupełnie inaczej rozkłada się farba, trudniej... Tak, jakby farba szybciej wsiąkała? (maluję akrylem) ...Pozdrawiam serdecznie, życząc zdrowia!

  OdpowiedzUsuń
 3. to nie kwestia płótna , tylko gruntowania. szeroki temat. są grunty chłonniejsze i mniej. żeby zmniejszyć chłonność płótna do akryli , wystarczy przelecieć rozwodnionym medium akrylowym, albo odpowiednią farbą do ścian. a jak się zamawia płótno, o można zapytać o konkretny grunt.

  OdpowiedzUsuń
 4. No tak tylko ze płyta hdf metr na metr jest dużo cięższa niż zagruntowane płótno.

  OdpowiedzUsuń