Obrazy olejne na sprzedaż.

wtorek, 12 lipca 2016

Kolor czarny w malarstwie olejnym. Używać czy nie?

Skąd te wątpliwości? 

Od razu powiem, że ja używam czerni. Konkretnie Ivory Black. Bardzo ją lubię, ze względu na lekko granatowy odcień. Niektórzy mówią, że ten kolor długo schnie. Owszem, nie oksyduje tak szybko jak np. Umbra Palona, ale też nie wolniej niż np. Ultramaryna. A jeśli używasz medium alkidowego, to schnie w 24h...

Ale nie zawsze tak było. Kiedyś najciemniejszymi kolorami na mojej palecie były właśnie Umbra Palona i Ultramaryna. Ale pewnego razu zacząłem malować z użyciem czerni - i stwierdziłem, że... tego mi właśnie brakowało. :)

Sebastian Talar www.sebastiantalar.com

Dlaczego niektórzy są przeciwni? 

Czerń, według niektórych nie jest zalecana z dwóch powodów. 

Po pierwsze - brudzi kolory i sprawia, że obraz zaczyna przypominać jedną, wielka błotnistą maź. Jest wyprany z barw. Lepiej w sposób bezpieczny przyciemniać kolory brązami, np. Umbrą Paloną. Oczywiście, to jest kwestia dyskusyjna... Na ile jest to wina czerni, a na ile samego malarza.

Po drugie - czysty kolor czarny, nie jest spotykany w naturze i traktowanie każdego cienia na obrazie za pomocą czerni sprawia, że te miejsca wyglądają nienaturalnie. Obraz zaczyna przypominać coś jakby komiks. Zwłaszcza w pejzażu takie miejsca potraktowane czernią - wyglądają jak dziury w obrazie. Ale i tutaj powiedziałbym, że dużo zależy od samego artysty.

Tak więc używać, czy nie używać? 

Wiele też zależy od tego, co malujesz. Wiadomo, że np. malując słoneczne, pełne światła obrazy - nie używasz czerni. Tak robili impresjoniści. To oni zdecydowali się usunąć czerń ze swoich palet. Z prostego powodu - w słoneczny, piękny dzień nigdzie nie zobaczysz czarnego koloru.

Otóż moim zdaniem jest rzecz absolutnie indywidualna. Nie ma tak naprawdę żadnych przeciwwskazań w jedną lub w drugą stronę. I to jest właśnie piękne w malowaniu obrazów. To Ty decydujesz, Ty tworzysz, Ty najlepiej wiesz, co chcesz osiągnąć. Nikt nie ma prawa Ci przyjść i nawymyślać, że coś robisz inaczej - zwłaszcza jeśli już sprzedajesz swoje obrazy. :)


Jak przygotować obraz do wysyłki?
Jak przywrócić pędzlom pierwotny kształt i ostry szpic? Oto prosty sposób. Mój patent!
Jak zrobić wysokiej jakości farbę olejną dla artystów? Szczegółowy poradnik.
Jak wyprostować wgniecione płótno malarskie? Prosty trick.
Jak werniksować obraz? Prosty sposób. Krok po kroku.
Werniks retuszerski w spray'u. Dlaczego warto go mieć? Jak go stosować?

5 komentarzy:

 1. Dziekuje:-) zaczęlam uzywac czerni i uzyskałam ciekawy odcien zieleni -ciekawe doswiadczenie:-) z innymi kolorami jeszcze nie eksperymentowalam

  OdpowiedzUsuń
 2. A bo to jest specyficzny rodzaj czerni. Ma taki lekko fioletowy odcień. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie polecam. Osobiście nie używam czarnej farby /prosto z tubki/ do malowania obrazów.
  Prawdą jest że brudzi*. Polecam tworzyć sobie czerń, mieszając kolory /np. choćby błękit paryski z lazurem alizarynowym ciemnym,łatwo też złamać go dodając inny kolor itd./
  ~Seba wspomniał o fiolecie. Fiolety /nawet jako choćby cienie/dają większy efekt głębi i to jest fakt.
  Tam gdzie używamy wspomnianych brudnych* kolorów, robimy to świadomie, a nie jako dzieło przypadku. Na marginesie, wg mnie... to jednak wyższa szkoła jazdy :) nie dla każdego.
  Absolutnie nie polecam go początkującym, a nawet w ogóle nie polecam :)
  U mnie tubki z czarna farbą, zwykle się nudzą :))
  do czasu, gdy dodam je łamiąc innym kolorem, do jakiegoś podkładu /podmalówki/ pod obraz.

  pozdrawiam
  miłego...

  BlindNiemy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zauważyłem także, że obrazy z dużą ilością czerni jest... trudniej sprzedać.

   Usuń
  2. Nie jest to regułą. Martwa natura w typie holenderskim, jest tego przykładem... i wiele innych. Sprzedaż, to już zupełnie inna para kaloszy :). Gdybyś wszystkie swoje obrazy rozdawał :)dowiedziałbyś się tak naprawdę, co komu się podoba. Zapewne Zostałbyś bez obrazów hehe. Trzeba robić swoje... i nie oglądać się.:)
   cóż powiedzieć :)

   pozdrawiam
   blindniemy

   Usuń