Obrazy olejne na sprzedaż.

poniedziałek, 18 kwietnia 2016

Jak wyprostować wgniecione płótno malarskie? Prosty trick.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć...

Wgniecenie płótna z reguły jest wynikiem nieodpowiedniego przygotowania obrazu do wysyłki. Taka prawda... Dlatego warto zabezpieczyć obraz grubymi przekładkami kartonowymi, folią bąbelkową i solidnym pudełkiem... Jeśli chcesz zobaczyć jak ja pakuję obrazy to kliknij tutaj.

Niekiedy zdarzają się nowe płótna z wadą fabryczną, czyli źle i niedbale naciągnięte. Płótno nie jest sztywne i proste, tylko pofałdowane. Czy trzeba odsyłać taki egzemplarz? Niekoniecznie... Jest bardzo prosty sposób, dzięki któremu można "wyleczyć" podobrazie.

Jak wyprostować wgniecione płótno? Krok po kroku.

1. Z obrazami obchodzę się delikatnie, dlatego musiałem celowo uszkodzić niepotrzebne podobrazie. Mam nadzieję, że docenicie to poświęcenie. :)

Sebastian Talar www.sebastiantalar.com

2. Nie chciałem przebić płótna na wylot, ale wgniotłem je dość mocno...

Sebastian Talar www.sebastiantalar.com

3. Teraz wszystko czego potrzebujesz to butelka z atomizerem, wypełniona czystą wodą. Psikasz raz lub dwa. Ostawiasz w ciepłe i suche miejsce. Nie chodzi o to, żeby namaczać płótno. Raczej trzymaj się zasady - im mniej, tym lepiej.

Sebastian Talar www.sebastiantalar.com

4. Dosłownie po 3 minutach płótno samo się napręży, a wgniecenie zniknie...

Sebastian Talar www.sebastiantalar.com

5. ... i podobrazie będzie jak nowe!

Sebastian Talar www.sebastiantalar.com

A czy drewniane kliny nie służą czasami do naprężenia płótna?

Szczerze? Osobiście mam takie zdanie, że ich wpływ na naprężenie płótna jest znikomy. A już na pewno nie są w stanie wyprostować wgniecionego obrazu. Kiedyś próbowałem to zrobić i wbijałem je bardzo mocno, na granicy pęknięcia drewnianego blejtramu... i nic to nie dało. Jak było pofalowane, tak zostało. Pomógł dopiero powyższy sposób z wodą.

Mam nadzieję, że przyda Ci się ten krótki poradnik. Jeśli jednak masz jeszcze jakieś pytania - zadaj je w komentarzu. Pozdrawiam!


18 komentarzy:

 1. Masz absolutną rację z tym wgniecenie. Ja dodatkowo rozpyam rozpylaczem wodę,na całe odwrocie,aby równomiernie płotno zostało naprężone.Co do klinów,kolejna pełna zgoda.Ba! ja staram się ich nie stosować..A jeśli już,to dodatkowo blokuę każdy z ich końców małym gwoździkiem,który blokuje ich przesuwanie w związku z warunkami otoczenia..Zgadzam się w pełni,z tym co napisałeś.. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przepraszam za tzw małe "literówki"..to z pośpiechu...

  OdpowiedzUsuń
 3. Też mam takie doświadczenie (krótkie, ale świeże) miałam spore obawy, że przy pomocy niewielkiego młotka, którym próbowałam naprężyć dodatkowo płótno (bo tak gdzieś wyczytałam !!) po prostu uszkodzę płótno. Maluję formaty 50/40; 30/40 i chyba nie ma potrzeby. Nie wiem co będzie przy większych formatach. ..:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Im większe płótno, tym większe prawdopodobieństwo powstania fałd. Zdarzają się podobrazia źle wykonane i można je łatwo naprawić w ten sposób. Płótno napręży się w ciągu kilku minut. Aczkolwiek ja maluję na płótnie, tylko jeśli muszę. Wolę płyty HDF i MDF. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Płótno po wyschnieciu kleju falduje sie, jak jest wilgotne to ok, potem przykleja sie do brzegu ramy a srodek jakby zostaje. Nie wiem jak to naprawić?

  OdpowiedzUsuń
 6. Sebastian Talar28 czerwca 2017 02:26

  Tak nie za bardzo jestem w stanie zrozumieć o co chodzi...

  OdpowiedzUsuń
 7. pewnie o to ze po posmarowaniu klejem jak jest mokry to all jest ok ale potem jak wysycha klej to brzegi sie przykleiły do ramy a reszta sobie fruwa i sie fałduje bo nie miala sie do czego przykleic xD i efekt jest taki ze "naciagniete" sa brzegi bo sie przylepily a reszta plotna czyli srodek sobie szaleje tworzac blizej nieokreslona forme ktora jest daleka od bycia plotnem naciagnietym xD

  OdpowiedzUsuń
 8. Sebastian Talar30 czerwca 2017 10:57

  Nie wiem, nie wiem... Nie wiem o co chodzi i za ładna pogoda, żeby mi się chciało domyślać... :]

  OdpowiedzUsuń
 9. "Płótno po wyschnieciu kleju falduje sie, jak jest wilgotne to ok, potem przykleja sie do brzegu ramy a srodek jakby zostaje. Nie wiem jak to naprawić?"
  Też mi się to przytrafiło, kiedy użyłam tkaniny nie o splocie płótna, a o splocie skośnym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z płótnem takowe owoż są problemy... ;) To się skurczy, to się napręży - cały czas pracuje. Aczkolwiek, ja się z czymś takim jak wyżej opisano, nigdy nie zetknąłem. Nawet nie jestem w stanie nic powiedzieć, ani doradzić...

   Usuń
 10. Cześć! Metoda generalnie zadziałała. Spryskałam płótno od spodu wodą, ale następnego dnia znowu się pofałdowało. Jest jakiś sposób ,żeby płótno było naprężone w sposób trwały?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie są realia obrazów malowanych na "szlachetnych" podobraziach płóciennych. Płótno to najgorsze z możliwych podobrazi. Nawet dawniej, ludzie nieco bardziej przewidujący - malowali na deskach. Np. Leonardo Da Vinci. Z płótnem są same problemy. ;)

   Możliwości jest kilka. Albo obraz wisi w pomieszczeniu, gdzie są duże wahania temperatury. Albo wisi np. nad kaloryferem. Albo płótno jest naciągnięte od początku bardzo nieprawidłowo, czyli fałdy były od nowości. Albo jest jak prześcieradło i słabo naprężone, więc sobie lata niczym żagiel na jachcie.

   Spryskałbym ponownie, tylko nieco większą powierzchnię. Ta metoda działa, sprawdziłem to wielokrotnie. W przeciwieństwie do np. mocniejszego wbijania klinów, które według mnie są bezużyteczne. Po prostu nie działają...

   Pozdrawiam S.T.

   Usuń
 11. ja przy wgnieceniach i naciągnięciach maluję z tyłu gorącą wodą (przynajmniej ciepłą), a kliny pomagają jeżeli podobrazie się spaczy, albo jak powstają pofałdowania w rogach. przy większym "pofalowaniu" próbował bym pociągnąć cały tył słabszym , gorącym klejem to może ściągnie. a jak nie, to trzeba powtórnie naciągać. no i naciągamy płótno prawidłowo (czyli mocno i od środków do rogów)

  OdpowiedzUsuń
 12. Zna Pan jakiś "domowy" sposób na załatanie małego i dużego rozdarcia płótna na środku obrazu?

  OdpowiedzUsuń
 13. Czy obraz namalowany akrylem też tak mogę naprostować?
  Pozdrawiam
  Marek

  OdpowiedzUsuń
 14. Czy można spryskać wodą płótno na którym farba olejna jeszcze nie wyschła? Zbyt mocno oparłam rękę malując szczegóły i na środku odcisnęłam deskę wzmacniającą podobrazie...

  OdpowiedzUsuń