Obrazy olejne na sprzedaż.

niedziela, 24 stycznia 2016

Jak zrobić podobrazie malarskie? Krok po kroku.

Jak przygotować podobrazie?

Sporo już pisałem o zaletach podobrazi z płyt HDF. Dzisiaj pokażę dokładnie jak zrobić podobrazie. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które zaczynają malować i zwyczajnie boją się coś zepsuć. Jak wiadomo wszystko kosztuje i zwyczajnie szkoda marnować pieniądze na drogie płótna, z których większość będzie do wyrzucenia.

Gdzie kupić płyty drewniane?

Istnieją różne rodzaje takich płyt. Są płyty pilśniowe, z jednej strony gładkie, a z drugiej chropowate. Są płyty obustronnie gładkie twarde, czyli HDF oraz miękkie MDF. Możesz także kupić płyty różnej grubości, od 3 mm do nawet 1 cm. Ja najczęściej kupuję płyty twarde o grubości 5 mm.

Oprócz kupna samej płyty, trzeba także zamówić usługę cięcia w tzw. formatki. Czyli po prostu dowolnej długości prostokąty. Ja zamawiam wszystko przez internet.

Ok. Masz już przycięte formatki? Do dzieła zatem. :)

Kawałek styropianu i kilka gwoździ

Pierwszą rzeczą, którą warto zrobić to wziąć kawałek styropianu i za pomocą gwoździ zamocować formatki. Dzięki temu nie trzeba ich będzie przytrzymywać palcami i brudzić rąk. Szczególnie te małe kawałki płyty lubią się ślizgać po podłożu.

www.sebastiantalar.com

Warto od razu zrobić większą ilość podobrazi. Ja robię przynajmniej dziesięć za jednym razem.

www.sebastiantalar.com

Szlifowanie papierem ściernym 

Kiedy już mamy wszystko ładnie przymocowane, trzeba nieco zmatowić powierzchnię. Dzięki temu klej będzie łatwiej wsiąkał, a gesso będzie się lepiej rozprowadzać. Bierzemy kawałek papieru ściernego i delikatnie szlifujemy.

www.sebastiantalar.com

Przeklejanie

Teraz za pomocą bardzo rozwodnionego kleju do drewna zabezpieczymy podłoże przed nadmiernym wsiąkaniem farby. Jeśli tego nie zrobisz, to podobrazie będzie zbyt chłonne. Malowanie na czymś takim przypomina malowanie na gąbce. Farba bardzo szybko matowieje, wsiąka do podłoża.

www.sebastiantalar.com

Można do tego użyć kleju skórnego, ja jednak do przeklejania podobrazi drewnianych używam kleju o nazwie Wikol. Mieszam go pół na pół z wodą i nakładam dużym pędzlem. Teraz trzeba poczekać kilkanaście minut, aż klej wsiąknie i powierzchnia płyty będzie sucha.

www.sebastiantalar.com

Nakładanie gesso

Teraz zostało to co najważniejsze, czyli pokrycie wszystkich płyt warstwą gesso. Hmmm... No właśnie, czy to musi być oryginalne gesso ze sklepu? Oczywiście nie. Możesz zrobić własne, tradycyjne gesso z kredy szampańskiej i kleju skórnego. Przepis znajdziesz na tym blogu.

www.sebastiantalar.com

Możesz także użyć farby akrylowej do ścian, ale tylko i wyłącznie fasadowej, czyli takiej do malowania na zewnątrz. Jest ona elastyczniejsza, mniej przepuszczalna i odporniejsza na ścieranie, gdyż zawiera dużo więcej żywicy akrylowej. Dokładnie takiej farby użyłem robiąc ten poradnik.

www.sebastiantalar.com

Zostawić do wyschnięcia

Teraz wystarczy wyjąć gwoździe i zostawić wszystko do wyschnięcia. I tak w prosty sposób masz zapas tanich i bardzo trwałych podobrazi na długi czas! Jeśli masz jakieś pytania, możesz je zadać w komentarzu.

No i nie zapomnij umyć pędzli! ;)


Jaki werniks do obrazu olejnego jest najlepszy? Dlaczego trzeba werniksować obraz?
Jak przygotować obraz do wysyłki?
Jak zrobić wysokiej jakości farbę olejną dla artystów? Szczegółowy poradnik.
Farby olejne. Jaki zestaw kolorów kupić na początek?
Jakie podobrazie malarskie jest najlepsze?

71 komentarzy:

 1. Witaj :)
  Bardzo, bardzo lubię i doceniam Twój blog. Wszystkie praktyczne wskazówki, których hojnie nie szczędzisz, są niebywale cenne. Próbowałam juz róznych miejsc, forów, polskich i nie tylko. Chętnie zaglądam na Wetcanvas, aczkolwiek tam trzeba przebrnąć przez popisy erudycji i wyrażania się w szykownej angielszczyznie, zanim dotrzesz do konkretnej porady. A i tak nierzadko jej jakość jest rozcieńczana przez następującą po niej nawałnicę ripost, odmiennego zdania, itp., czyli przez kolejne wyścigi w chwaleniu się "znajomością rzeczy".
  Po tym wstępie, przed którym nie mogłam sie powstrzymać - prośba o poradę w kwestii gruntowania podobrazi płytowych, łaskawych finansowo dla początkujących. :) Wspomniałeś wcześniej, żeby do wersji ekonomicznej, czyli uzycia farby fasadowej, dodać kredę. Czy nadal podtrzymujesz istotność tej wskazówki? Już wyszczególniam, o co mi chodzi :)
  Potrzebuję podłoża pod akryle, które zechce zachować się w sposób co nieco zbliżony do papieru akwarelowego. Chcę użyć farb akrylowych w wersji transparentnej i pół-transparentnej w kilku warstwach, z użyciem do rozcieńczania bardzo płynnego medium, a nie wody. Oczywiście oczekuję, że to wszystko będzie ładnie się rozkładało i do siebie kleiło, etc. Porównanie prób na papierze do akwareli z tymi na gotowym podobraziu bawełnianym wypadło wyjątkowo niekorzystnie na rzecz tego ostatniego. Czy zechcesz mnie wesprzeć jakąś sugestią? Malowałam ongiś,(przed wielu laty,niewiele i nieprofesjonalnie :), a dziś chciałabym do tego wrócić, hmm... jak do czegoś na kształt terapii zajęciowej może? Mam jednak dość konkretny pomysł, a podłoże akwarelowe, na którym się to sprawdza, zupełnie mnie nie interesuje. Daj znać, proszę. Pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uuuuu... Dzięki ;)

  Wiesz, ja po prostu eksperymentuję. To chodzi o znalezienie takiego sposobu przygotowania podobrazia, który będzie Tobie najbardziej odpowiadał. To też zależy od pędzli jakich używasz. Ja w tym momencie używam głównie miękkich syntetyków.

  Jeśli kupujesz farbę akrylową, to polecam fasadową Polinit Dekoral. Odporna na szorowanie, światło i UV. Ja dodaję nieco kredy (lub bieli tytanowej) i czasem trochę wody. Dzięki temu farba dużo lepiej kryje i powierzchnia po wyschnięciu jest lekko szorstka. Ale na początek spróbuj nie dodawać niczego.

  Ostatnio dodaję do farby fasadowej - Primal AC 33. To jest żywica akrylowa. Pół na pół z farbą. Bardzo dobrze mi się na tym maluje! Dla mnie jest pożądane, żeby farba olejna miała dobrą przyczepność i nie wsiąkała zbyt szybko. Ale zarazem, żeby pędzel nie "ślizgał" się po podłożu. Lubię kiedy mniej więcej po pół godzinie, farba olejna zaczyna lekko przywierać i "wchodzić" w grunt. Wtedy można przejść do bardziej dokładnego modelowania, poprawiania detali, światłocienia... itp. Ja maluję często alla prima. Szczególnie te małe obrazy. I wtedy mogę skończyć obraz za jednym podejściem.

  Zrób kilka eksperymentów, raz pomaluj samą farbą, innym razem dosyp trochę kredy, kiedy indziej możesz dodać żywicy akrylowej. Bo można dużo dyskutować, ale jak się samemu coś wypróbuje, to zyskuje się doświadczenie. Które potem procentuje... ;)

  Co do akryli... Ja nie maluję farbami akrylowymi. Zaczynałem od nich, ale uważam, że to była pułapka. One po prostu słabo kryją, kolory są mniej nasycone, szybko zasychają i wtedy już nic nie można z nimi zrobić. Malując akrylami, powinnaś mieć "super-niewsiąkliwe" podłoże.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki piękne :) Tak, zgadzam się, próby, własne doświadczenia i nauka na błędach są nieocenione. Ale dobrze, że zapytałam, bo Twoja odpowiedz ma wartość konkretnej informacji, no i w efekcie może uda mi się uniknąć takiego poziomu zagubienia, za którym usłużnie oczekuje już tylko zniechęcenie. :)
  Naturalnie, rozumiem Cię, sama żywię coś na kształt kultu dla tradycyjnego medium malarskiego. Próbowałam kiedyś stawić czoło olejom i choć poza strefę prób właściwie nie wyszłam, to respekt pozostał. Niestety, media do farb olejnych nie są mi obecnie przychylne i nawet trzymanie z daleka white spirit czy tak miłego w użyciu Liquinu nie likwiduje problemu. Może gdy już da się otworzyć okna i drzwi na oścież?
  Przed laty malowanie olejami w naszym kraju było nie lada wyzwaniem. Nikomu nie śniła się obecna łatwość sięgania po materiały, a internetu z jego sklepami dostępnymi już w XX stuleciu nie wymarzył nawet mistrz Lem. Farby i media produkowane w wytwórni ASP kupowałam w uczelnianym sklepiku, gdzie sprzedający studenci traktowali mnie kpiarsko - protekcjonalnie, jako słabo rozgarniętą amatorkę. To był czas, kiedy ktoś, kto nie miał tytułu magistra sztuki nie miał prawa nawet zbliżyć się do bycia - ba, czucia się artystą. Noo, chyba że zainstalował się w strefie zarezerwowanej dla Nikiforów :D
  Póki co, bronię się przed potraktowniem akryli jako ubogiego krewnego wypasionego wujka. Spróbuję dać sobie szansę i nawet nie zamierzam powoływać się na powszechność mediów wodnych wśród malarzy w różnych częściach świata, żeby pobudzić snobizm dla podniesienia siły mojej motywacji, hehe. Nie chcę też robić fałszywych min, że to tylko zabawa, bo potrzebuję, żeby to ważyło choć trochę więcej.:) Dlatego jeszcze raz dziękuję, że odpowiedziałeś całkiem serio na moje wątpliwości. I dlatego też pozwolę sobie zapytać Cię o zródło nabycia pociętej (wedle życzenia), płyty w sieci, o czym wspomniałeś. Oczywiście mogłabym przebrnąć przez castoramę, czy praktikera, ale to potrafi być niezła udręka, więc jeśli da się uniknąć, to może?
  I ostatnie pytanie - używasz dość grubej płyty, czy sądzisz, że grubość 3mm dla ćwiczeń nie wystarczy? Obrazy na grubszej wyglądają bezsprzecznie lepiej, ale dla marnowania materiałów na starcie? Co o tym sądzisz?
  I na koniec - widzę, jak znakomity jest Twój warsztat a prace perfekcyjnie i precyzyjnie wykonane. Chylę czoła. Niezależnie od wszystkiego, to daje solidną wiarygodność Twoim poradom, stąd takie moje indagacje :)
  Pozdrawiam serdecznie,
  I.

  OdpowiedzUsuń
 4. Eco-rozpuszczalnik albo zwykły olej lniany do płukania pędzli. Możesz też wypróbować Eco-Medium. I nie ma absolutnie żadnego problemu z zapachem czy wdychaniem toksycznych oparów. Ja używam Liquinu, bo wydaje mi się dosyć bezpieczny. Nie mam żadnych dolegliwości. No i obraz jest suchy na drugi dzień...

  Płyty możesz zamówić bez problemu tutaj: http://www.osb.pl/plyty/plyta-hdf/
  Chodzi o płytę HDF surową, pociętą w formatki. Co do grubości, na 3 mm też maluję i nie ma to większego znaczenia...

  Co do moich obrazów - ja patrzę na nie bardziej krytycznie... ;) Ale chyba tak to już jest. Każdy to ma. Ja widzę wszystko, każdy błąd i mam świadomość niedoskonałości. Dobrze, że nie muszę ich zbyt długo oglądać. Przynajmniej w większości. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na stronie z formatkami, poza tymi surowymi, mają też jednostronnie białe, nieco droższe. Czy miałoby wg Pana sens kupowanie tych białych ze względu na tę dodatkową warstwę bieli, która być może ułatwiłaby pokrycie brązu płyty? Czy jest to Pana zdaniem bezsensowny, nieuzasadniony wydatek? Pozdrawiam.

   Usuń
 5. czy mogę prosic nazwe farby fasadowej ,którą najlepiej kupic pozdrawiam swietny blog

  OdpowiedzUsuń
 6. Jasne. W większości sklepów, masz dwie do wyboru - Śnieżka i Dekoral. Z reguły biorę tę drugą - Farba fasadowa Dekoral Polinit (Biała).

  OdpowiedzUsuń
 7. bardzo dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. witam, ja również maluję raczej na płytach , i stosuję Pana metodę przygotowania takiej płyty , mam pytanie czy jak maluję farbami olejnymi to jako gesso może być ta farba dekoral fasadowa ? farba olejna nie odpadnie ?ile warstw Pan stosuje tej farby?
  pozdrawiam ps. przepraszam że zadaję takie "głupie" pytanie ale dopiero zaczynam przygodę z malowaniem i wolę wiedzieć że coś jest " na pewno " ok niż zrobić kolejny błąd :D
  Adam

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie ma głupich pytań. Ja bardzo dobrze Cię rozumiem... Na początku wchodziłem do sklepu i nawet nie wiedziałem jakie kolory farb mam sobie kupić. Kiedyś pokażę moje pierwsze obrazy, które wtedy powstawały. Będzie dużo śmiechu... :)

  Farba fasadowa Dekoral lub Śnieżka - jak najbardziej może być. Niczym nie rozcieńczona. Jedynie dokładnie wymieszana. Ewentualnie, może to być tania farba akrylowa, typu Talens ArtCreation. Jest gęstsza i lepiej kryjąca. 750 ml kosztuje ok. 24 zł.

  Natomiast, odradzam stosowanie zwykłej emulsji akrylowej, takiej popularniej do malowania ścian. Ona nie ma w sobie zbyt dużo spoiwa. Dzięki temu łatwo ją zmyć. Kto robił remont, ten wiem... Ale to powoduje, że po wyschnięciu jest krucha i bardzo chłonna. I to nie jest dobre do malowania obrazów...

  Także musi to być farba fasadowa. Do malowanie na zewnątrz budynków. Odporna na wilgoć, ścieranie i czynniki atmosferyczne.

  Ile warstw? Dla mnie, dwie to wystarczająco... A ostatnio, to nawet jedna. Do większych podobrazi - polecam wałek welurowy 10 cm. Taki mały, z drobnym włosem.

  Pozdr. S.T.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo się cieszę, że trafiłam na Twój blog - będzie moim przewodnikiem :) zawsze chciałam malować farbami olejnymi, ale z różnych przyczyn zarzuciłam to marzenie... ale jestem już duża :D i właśnie kompletuję "prezent dla siebie". Sztalugę już mam (jest piękna!), formatki też już kurier przywiózł i jestem teraz na etapie poszukiwania pokostu lnianego. Czy mógłbyś powiedzieć jakiego używasz? I jaką pojemność kupić - na jaką mniej więcej powierzchnię wystarczy 1l? Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz podać namiary na miejsce, w którym kupiłaś swoje formatki?

   Usuń
 11. Pokost lniany jest dostępny w każdym sklepie budowlanym. Jest bardzo wydajny, więc 1L to nawet dużo na początek.

  Ale ja szczerze powiem, że ostatnio stosuję tylko przeklejanie rozwodnionym wikolem. Nie używam już pokostu, bo trzeba długo czekać aż wyschnie. Zwłaszcza w zimie... :/ W lecie to pół biedy, bo temperatura i słońce pomagają.

  Niby na opakowaniu jest napisane, że w 24-48h wyschnie. Ale ja z doświadczenia wiem, że warto odczekać tydzień, zanim się zacznie coś dalej robić. Bo potrafią wyjść tłuste plamy, jeśli pokost nie wysechł.

  Wersja bez pokostu jest równie dobra. Szybsza, tańsza... Mniej "zabawy". :]

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za tak szybką, pomocną odpowiedź :)

   Usuń
 12. Witam. Jakiej żywicy akrylowej Pan używa I czy to ma jakies znaczenie w wygladzie koncowym obrazu?Dziekuje za odpowiedz

  OdpowiedzUsuń
 13. Ta żywica akrylowa to chyba chodziło o Primal AC 33. Czasami dodawałem. To jest tylko po to, aby podobrazie nie chłonęło nadmiernie farb. Nie ma to wpływu na wygląd obrazu... Ma wpływ na to, że farby nie wsiąkają w podłoże i nie matowieją w ciągu kilku minut...

  Obecnie polecałbym kupić słoiczek 750 ml farby akrylowej białej Talens Art Creation. Bardzo dobry zamiennik gessa. Chociaż akrylowa-fasadowa ze sklepu- też będzie dobra, zwłaszcza na początek. :)

  Pozdrawiam. S.T.

  OdpowiedzUsuń
 14. Witam!
  Bardzo spodobał mi się Twój blog i na pewno zostanę tu dłużej. Na razie maluję na płótnie, niestety to dosyć droga rzecz :(. Po majówce zakupię te płyty i zrobię sama gesso. Jednak piszę tu komentarz w innym celu, dzisiaj przyszła do mnie paczka z gwaszami w&n i tak się zastanawiam czy na takim podłożu można malować farbami wodnymi? (Bardzo podoba mi się efekt jaki daje ta technika: matowy i graficzny) Może pytanie wydaje się głupie, ale dopiero raczkuję w technikach malarskich, zawsze preferowałam kredki czy markery. :)
  Pozdrawiam. Marta M.

  OdpowiedzUsuń
 15. Dzięki. Co do pytania... Do gwaszu takie podobrazie też będzie odpowiednie. Chociaż tak szczerze, to ja gwaszem nigdy nie malowałem.

  Na początek nie ma sensu kupować drogich podobrazi. Wręcz jest to niewskazane, gdyż blokuje wewnętrznie przed malowaniem i popełnianiem błędów... Malując na tanich płytach, masz ten komfort, że jak coś nie wyjdzie - to wyrzucasz do kosza i zaczynasz jeszcze raz...

  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Czy umiesz powiedzieć w jaki sposób sprawdzic czy zakupione podobrazie jest ok? Czy wiesz jak to sprawdzić ewentualnie o co zapytać sprzedającego jakie powinno byc podobrazie?
  Jak sprawdzic czy dane podobrazie ze 10 lat nie odrzuci farby olejnej ?

  OdpowiedzUsuń
 17. No... jakość podobrazia, będzie adekwatna do ceny... Wiadomo, że te najtańsze mają cieniutkie listewki i słabe, delikatne płótno. Potocznie, mówi się na takie podobrazia "latawce". Bo są lekkie i nic tylko przywiązać sznurek, ogon i fruuu... :>

  Dobre podobrazie płócienne, musi mieć - przede wszystkim - solidny blejtram. Czyli listwy drewniane, przynajmniej szerokości 2cm x 4,5cm. A najlepiej 2cm x 6cm. Im grubsze, tym solidniejsze podobrazie i wyższa cena.

  Listwy nie powinny być z jednolitego kawałka drewna, ale klejone na wczepy. Dzięki temu podobrazie się nie wypaczy. Nie powinny mieć sęków, ani wyszczerbień (daj Boże... hyhy).

  Płótno powinno być grube, najlepiej lniane. Nie może mieć żadnych dziurek - patrząc pod światło. Powinno być odpowiednio mocno naciągnięte. Tak, żeby można zagrać palcami -jak na bębnie. Zszywki powinny być wbite pod skosem. Splot nie może być pofalowany. No i oczywiście nie może być żadnych uszkodzeń mechanicznych.

  Taki jest ideał. Jakość kosztuje i dlatego profesjonalne płótna lniane są drogie. Większość osób jednak kupuje - nieco tańsze - podobrazia bawełniane... Bawełna jest tańsza, niż len. A jakość wykonania? Ona zależy - jak zawsze - od ceny i od solidności producenta...

  OdpowiedzUsuń
 18. Dziekuję :) a czy znasz solidnego producenta takich płócien ? Czy masz kogo polecic ?:)

  OdpowiedzUsuń
 19. Nie mogę polecić na blogu, bo to by była reklama. A jeśli ktoś chciałby się zareklamować u mnie ze swoimi produktami, to musiałby mi przesłać próbkę i czek. Jeśli uznałbym, że produkt jest wart polecenia - to zatrzymałbym sobie czek. A jeśli nie - to bym go odesłał... :]

  Powiem tylko - warto wspierać polskie firmy. A jakość podobrazi - będzie proporcjonalna do ceny, gdziekolwiek zechcesz je kupić. Dlatego naprawdę nie polecam zaczynać przygodę z malarstwem od kupienia drogich podobrazi. Większość i tak wyląduje w koszu...

  Pozdrawiam S.T.

  OdpowiedzUsuń
 20. witam, a czy ta farba fasadowa jako gesso może być w kolorze innym niż biały np beż?
  pozdrawiam
  julia

  OdpowiedzUsuń
 21. Może być. Chociaż lepiej białe - jeśli malujesz coś żółtego i chcesz mieć żywe kolory.

  Potem ciężko przykryć ten beż... Żółty jest taki blady i nijaki. Ale to zależy co malujesz i jakie masz farby. Tanimi farbami bardzo trudno przykryć to, co pod spodem.

  Tonowanie podobrazia opisałem w "Szkole Malowania". Czasem dobrze jest sobie zabarwić podobrazie na jakiś ciepły brąz, typu Burnt Sienna, Raw Sienna...

  PS. Nie zauważyłem wcześniej twojego komentarza. :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Witam. Jestem bardzo wdzięczny, że dzieli się Pan swoimi wskazówkami na temat tajnik malarstwa :) Mam jednak problem. Czy jest możliwe zmniejszenie chłonności zagruntowanego podobrazia (farbą akrylową do fasad)?

  OdpowiedzUsuń
 23. Dziękuję. ;) Co do odpowiedzi - chodzi o to, że jest podobrazie już zrobione i zostało pomalowane zwykłą akrylówką bez wcześniejszego przeklejania? To tak, coś tam pomoże. Ale można najpierw rozwodnionym wikolem machnąć i potem ze dwie warstwy gessa albo akrylówki fasadowej. I powinno być ok.

  Pozdrawiam Sebastian Talar

  OdpowiedzUsuń
 24. Dziękuję za szybką odpowiedź. Teraz widzę że źle sformułowałem pytanie :p Chodzi dokładnie o to że zrobiłem podobrazia według Pańskiego przepisu i okazały się zbyt chłonne (możliwe że za mocno rozcieńczyłem klej:/). Co w takim przypadku począć?

  OdpowiedzUsuń
 25. Aha! No tak, jeśli to efekt braku kleju, to trzeba powtórzyć. Klej pół na pół z wodą i jeszcze raz przejechać. To sobie wsiąknie i zaschnie. Potem można jeszcze raz akrylówką machnąć i będzie ok.

  Czyżbyś kierował się sugestiami w jednym komentarzu, że jakoby wikol niszczył obraz? I dlatego dodałeś tak mało? ;)

  Ja Ci podam kilka przykładów innych "złotych myśli", jakie znajdywałem w necie, na forach, blogach... itd. Cytuję: "niektóre kolory farb olejnych schną 40 lat", "do malowania olejami może być zwykły olej ze sklepu", "werniks końcowy tworzy nierozpuszczalną powłokę", "uwielbiam zapach terpentyny, mi terpentyna nie szkodzi", "kolory akrylowe można mieszać z olejnymi", "werniks retuszerski nigdy nie schnie całkowicie i trzeba go usuwać przed nałożeniem werniksu końcowego"...

  Oczywiście to wszystko bzdury. ;)

  To są autentyki, które zdołałem sobie przypomnieć. Trochę siedziałem na digarcie, na innych forach, na zagranicznych blogach... itp. Na swojej stronie piszę tylko i wyłącznie o rzeczach, które sam sprawdziłem, sam używałem... Wszystko to jest 100% praktyka i doświadczenie zdobyte przez podglądanie najlepszych. Ja naprawdę maluję obrazy, a nie tylko piszę o tym... ;) Właśnie niedługo mam do zawerniksowania i oprawienia 20 obrazów... Wczoraj pakowałem obraz 2 godziny i rozciąłem sobie palec. Jak zwykle zresztą. Tak właśnie wygląda ten artystyczny "high-life"... ;)

  OdpowiedzUsuń
 26. Dziękuję za obie odpowiedzi. Ależ w żadnym wypadku. Oczywiście widziałem na forach takie "rady" jednak zdecydowanie wole kierować się sprawdzonymi metodami i pozytywnymi komentarzami :D Poza tym wikol jest idealny dla uczniowskiego portfela - tylko 4zł! A poza tym wystarczy go tylko rozcieńczyć, bez żadnego gotowania czy innych rzeczy. No i właśnie moje rozcieńczanie "na oko" mnie zawiodło. Ale przynajmniej przy nasstępnych razach już będę uważał:D Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 27. A bo tak skojarzyłem tą sytuację z tamtym wątkiem. Więc pomyślałem, że mogłeś się zasugerować. ;)

  Tak, wikol jest ok. Jest taniutki i wszędzie do kupienia. I na pewno 100 razy lepszy od starodawnych metod, jak klej skórny. To jest dopiero obrzydlistwo!

  Ja ostatnio jeszcze maluję płyty z tyłu taką farbą Clean&Color. Najwyższa klasa odporności. Bardzo dobrze zabezpiecza na zabrudzenia, pleśnie, grzyby... Jakby klient powiesił obraz w jakiejś "piwnicy", to się nie zniszczy... ;)

  Howgh!

  OdpowiedzUsuń
 28. Dzien dobry
  Ta strona jest doprawdy genialana! Chcialabym sie tylko dowiedziec czy jest ok malowac farbami olejnymi po plutnie? Takim rozciagnietym na ramce? Serdecznie pozdrawiam. Beata

  OdpowiedzUsuń
 29. Na plutnie mówisz? Na plutnie tesz dobże sie malóje. =)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ajm sori;) plotnie*, czasami jak czytam co napisalam to sie lapie za glowe. B

   Usuń
 30. Witam,
  chciałam się zapytać jak zagruntować dobrze płytę hdf nie bieląc jej w żaden sposób? zawsze wykorzystuję kolor płyty.
  Z góry dziękuję za odpowiedź!

  OdpowiedzUsuń
 31. Hej! Ja nie zalecam malowania bezpośrednio na płycie. Zdecydowanie lepiej jest np. zabarwić gesso. Po prostu do białej farby dodajesz trochę farby akrylowej, np. umbry palonej, sieny palonej, sieny naturalnej... Czyli na wzór starych mistrzów holenderskich - malujesz na barwionym gruncie.

  Płyta surowa, nieprzeklejona, niezagruntowana zwyczajnie wyciąga olej z farby. Kilka minut po namalowaniu czegoś kolor blaknie. Nieprawdaż? :)

  Są jakieś tam wynalazki, typu gesso bezbarwne. Ale mam do tego stosunek... ironiczny. Raz, że drogie. Dwa, że to bez sensu...

  OdpowiedzUsuń
 32. hmm...a nie mozna zagruntowac gruntem budowlanym takim co sie uzywa pod klej do styropianu albo pod farby do scian? to powinno zachowac kolor płyty bo jest to prawie bezbarwne coś, oraz powinno pełnić funkcje gruntu. Co myślicie o takim rozwiazaniu?

  OdpowiedzUsuń
 33. To znaczy, wiesz... Wszystko można... (byle z wolna i z ostrożna...). ;)

  Tylko ja nie biorę za to odpowiedzialności, żeby doradzać jakiekolwiek niesprawdzone rozwiązania. Natomiast ty, możesz sobie eksperymentować dowolnie. Wierz mi lub nie, ale tutaj zagląda codziennie setki osób. Czytają, piszą do mnie maile, proszą o radę... I o ile 3 lata temu mogłem sobie bimbać na to, co tutaj zamieszczam, to dzisiaj... już czuję pewien rodzaj odpowiedzialności. Nie mogę pisać byle czego... ;)

  PS. Grunt, taki do malowania ścian jest dosyć słaby... Nie polecam.

  OdpowiedzUsuń
 34. Podajesz stronę, gdzie można zamówić formatki, jakie najczęściej i najlepiej podawać wymiary, aby optymalnie wykorzystać metraż płyty?

  OdpowiedzUsuń
 35. Tam masz rozkrój i możesz zobaczyć ile formatek wyjdzie z jednej płyty. Słusznie piszesz, że warto zwrócić uwagę, bo często jest tak, że jedna formatka więcej powoduje znaczne zwiększenie kosztów. Ja zawsze patrzę na graficzny rozkrój płyty i czasem testuję kilka rozkrojów. I wtedy widzę czy zamówić 25, czy np. tylko 22... :)

  Działa to też na odwrót. Czasem lepiej zamówić więcej... żeby wykorzystać całą płytę.

  Niekiedy takie odpady można dostać za pół darmo, jeśli w pobliżu jest sklep, który tym się zajmuje...

  OdpowiedzUsuń
 36. Bardzo przydatny poradnik, dziękuję, że się Pan podzielił tym sposobem pokazując jak to wykonać krok po kroku. Sama zastanawiałam się nad tym jak zacząć hobbystyczne malowanie bez konieczności zakupu podobrazi. Obawiałam się właśnie tego, że posiadając drogie i ładne podobrazie będę bała się cokolwiek na nim namalować, bo zapewne pierwsze próby będą nieudane albo wręcz, że będę "za bardzo się starać, żeby coś z tego wyszło" co byłoby chyba ograniczające i niewiele bym się w ten sposób nauczyła... Więc te płyty są naprawdę świetnym pomysłem także dla takich przestraszonych początkami żółtodziobów :)

  Jakie wymiary takich formatek poleca Pan dla osoby początkującej? Jakie są najpopularniejsze rozmiary do malowania obrazów (te większe, jak i te małe)? Czy może mógłby Pan rozpisać jakie Pan zamawia formatki z jednej płyty HDF (np. 3mm, w danym wymiarze z tego sklepu)? Będę wdzięczna :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No widzisz, a jak ja kiedyś byłem żółtodziobem, to nie było praktycznie niczego. Pamiętam, jak się męczyłem, żeby zdobyć cokolwiek... i dlatego powstał ten blog. ;)

   Co do pytania... Jedną z gorszych rad, jakie można usłyszeć na studiach artystycznych, jest - "Malujcie na dużych formatach, bo musicie się rozmalować...". Kompletny bulshit. Nie wiem skąd to się wzięło. Słyszałem to zarówno ja sam, na własne uszy, jak i od np. Amerykanów. To jest tak, jakby komuś powiedzieć - nie umiesz jeździć samochodem, więc wsiadaj do ciężarówki, to się nauczysz. :>

   Osobiście radziłbym Ci zupełnie coś innego... A mianowicie, zacząć od codziennego (lub "prawie" codziennego...) malowania jednego, prostego tematu. Np. jedno jabłko, jedna gruszka, kubek z kawą, kawałek ciasta... itp. Naprawdę, to niesamowicie pomaga wykształcić w sobie nawyk malowania. Nie zajmuje to dużo czasu, ani miejsca. Możesz zrobić zdjęcie tego przedmiotu i malować ze zdjęcia przywieszonego tuż obok.

   Ja polecam małe wymiary na początek 18x24 cm, 20x20cm... Załóż sobie bloga, instagrama albo facebooka i wrzucaj takie obrazki. To da Ci dodatkową motywację. Sama zauważysz ogromną różnicę po namalowaniu pierwszych 100 obrazów. ;) Napisano mnóstwo o nauce malarstwa, ale niczego się nie nauczysz inaczej, jak poprzez praktykę, malowanie z natury i bezpośrednią obserwację. Po prostu, żeby się tego nauczyć - trzeba to często robić. Zwyczajna, nieskomplikowana recepta na sukces. ;)

   PS. Aktualnie, to ja zamawiam takie "formatki"... 90x90 cm, 100x100 cm, albo 70x100. I inne w podobnych rozmiarach. Także... na mnie nie zwracaj uwagi. Właśnie dzisiaj skończyłem je "obrabiać" i nareszcie mogę zacząć malować. To zabawne, ile czasu ja muszę poświęcać na rzeczy, które wiążą się z malowaniem, ale malowaniem nie są... Nie dotknąłem pędzli przez 4 dni... :)

   Pozdrawiam S.T.

   Usuń
  2. Dzięki Sebastian za wyczerpującą odpowiedź! W pełni mnie satysfakcjonuje :) Wiele cennych rad wyczytałam też w innych wpisach na Twoim blogu, także ogromne dzięki za wszystkie teksty, które tworzysz. PS Widziałam Twoje owocowe prace w serwisie haloart, naprawdę świetne. Pozdrawiam, Ania!

   Usuń
  3. No tak, część tego typu ćwiczeń można z powodzeniem sprzedać i mieć na dobre farby i pędzle. A to już jest nieźle na początek... ;)

   Usuń
 37. Dzień dobry,
  Co zrobić by podobrazie było mniej chłonne?
  Czy dobrym pomysłem jest dodanie oleju lnianego do gruntu?(Używam polecanej przez Ciebie farby do fasad)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba zrobić to samo, co się robi podczas remontu. Najpierw zagruntować ściany, a potem malować. :) Patrz punkt "Przeklejanie". Rozwodniony Wikol (klej do drewna) - pół na pół z wodą.

   Usuń
 38. Tak też zrobiłem, a farba po kilku minutach przy pierwszej warstwie wsiąka i matowieje, i nic prawie nie można z nią zrobić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak oczywiście nie powinno być. Po to się właśnie stosuje klej, a dawniej żelatynę albo klej skórny. W przypadku podobrazi z drewna najlepiej się sprawdza Wikol lub inne podobne wynalazki jak Primal albo Mowilith.

   Zwyczajnie roztwór był za słaby. Możesz to poprawić, wystarczy jeszcze raz powtórzyć, tylko tym razem dodać więcej kleju. Wiadomo, że musi to wsiąknąć w płytę nie tworząc lakierowanej powierzchni. Jeśli użyjesz np. samego kleju, to zrobisz coś w rodzaju "lakieru". A wiadomo, że to jest niekorzystne, farba może się nie chcieć trzymać.

   Potestujesz to sam zobaczysz, ile, czego i tak dalej...

   Usuń
  2. Aha, jeszcze jak gruntujesz jakimś kupnym gruntem do ścian - to też będzie za słabe. Tam jest praktycznie sama woda... Przynajmniej mi się tak wydaje... :]

   Usuń
 39. W takim razie będę musiał zwrócić większą uwagę na to ile wody daje do kleju.
  Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 40. Dzień dobry, a w zasadzie to dobry wieczór! Panie Sebastianie, dziękuję za bloga. Kiedyś, ze 20 lat temu, "popełniłem" kilka obrazów. Kupiłem kilka desek w znanym markecie budowlanym, sam zrobiłem blejtramy, skręcane przy pomocy blachy, którą tata wykonał mi w pracy. Za płótno posłużyły mi tzw. lniane maglowniki, które sam naciągałem na ramę. Gruntowałem zwykłą białą emulsyjną farbą. Używałem wyłącznie terpentyny. Spałem i jadłem w tym smrodzie. Oczywiście nie było w tym wszystkim za grosz profesjonalizmu, ale obrazy wiszą u znajomych do dzisiaj.

  Moje pytanie brzmi ... jaka będzie żywotność takich podkładów wykonanych według Pana przepisu na płytach HDF ... chodzi o wersję gruntowania klejem wikol 50/50 z wodą i przemalowaniem akrylem fasadowym. Nie odpadnie, nie złuszczy się za 20 lat? Przetrwa wieki dla potomnych ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic nie przetrwa w razie konfliktu atomowego, więc tym bym sobie nie zawracał głowy. :> Proponuję także przejść się do galerii i pooglądać stare obrazy. Nie ma czegoś takiego jak "przetrwa wieki". Wszystkie te renesansowe i średniowieczne obrazy już dawno by się rozpadły, gdyby nie były regularnie konserwowane... ;)

   Są dwie szkoły. Jedna mówi, że płyta hdf, pilśniowa, mdf jest zła, bo to odczyn kwaśny, chłonie wilgoć, łatwopalna, wygina się, klienci nie chcą kupować obrazów na płytach... etc.

   I jest druga szkoła, która mówi, że to jedno z najlepszych podobrazi. Tanie, sztywne, łatwo dociąć, łatwo oprawić, łatwo wysłać pocztą na drugi koniec świata. Po zaimpregnowaniu pokostem, wikolem, zamalowaniu farbą lateksową - odporna na wilgoć i odkształcenia. Świetna przy abstrakcji, bo można stosować wszystkie techniki strukturalne i nic się nie fałduje, jak przy płótnie.

   Aczkolwiek są tacy, którzy uważają, że obraz musi być na płótnie lnianym, bo to szlachetne, tradycyjne... bla bla bla. Nawet nie zdają sobie sprawy, jak dużo znanych obrazów NIE JEST namalowanych na płótnie. Np. Olgi Boznańskiej, Jerzego Kossaka - malowali na tekturach. Leonarda da Vinci - malował na deskach. Mona Lisa jest namalowana na desce z topoli! Beksiński malował na płytach pilśniowych. Jerzy Duda Gracz to samo...

   Co tu gadać... Niech każdy sobie sam osądzi, co lepsze. ;) Jedno jest pewne - na początek nie polecam kupować podobrazi płóciennych, bo i tak większość skończy na śmietniku albo w piecu.

   Pozdrawiam. S.T.

   Usuń
 41. Witaj, Sebastianie. W innym poście z 2014 roku zaczynałeś przygotowanie podobrazi od impregnacji pokostem lnianym. W tym poście nie było o nim mowy. Czy coś się zmieniło? Czy pokost nie jest aż tak wymagany? Pytam, bo dużo się go zużywa na tę impregnację i tanio to nie wychodzi przy kupowaniu go w sklepach artystycznych. Czym różni się taki pokost lniany od tego ze sklepu budowlanego, który jest kilkukrotnie tańszy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pokost lniany zawsze kupuję w sklepie budowlanym. Nie jest aż taki drogi. Niestety, impregnacja pokostem ma jedną wadę - czas potrzebny, aby to wyschło.

   Z mojej praktyki wychodzi, że przynajmniej tydzień w suchym i ciepłym pomieszczeniu. A jeśli jest zima - to nawet ponad dwa tygodnie. Serio... W przeciwnym wypadku na białym podkładzie pojawiają się tłuste plamy.

   Kiedyś to robiłem, ale dzisiaj to już dałem sobie spokój. Nie jest to znowu aż tak konieczne... Beksiński np. niczego nie robił z drugą stroną płyty. Widziałem na oryginałach. Ja, od jakiegoś czasu, tył zabezpieczam farbą akrylową zmieszaną z wikolem. Dzięki temu jest odporna na wilgoć i jak się ubrudzi - można bez problemu wyczyścić.

   Pozdrawiam S.T.

   Usuń
 42. Dzień dobry!. Jestem w siódmej dekadzie życia i " zachciało" mi się malować. Namalowałam kilka obrazków na płótnie akrylami i chociaż widzę bardzo dużo niedociągnięć to i tak bardzo mnie one cieszą ale też zauważyłam że JEST POSTĘP. Malowanie nie będzie dla mnie sposobem na dorobienie do emerytury ale sposobem na ciekawą resztę życia. Z Twojego Bloga dowiedziałam się już wiele i zaglądam tu aby poczytać i czegoś się nauczyć. Na naukę nigdy zapóźno. Chętnie skorzystam z formatek bo to i cena inna i wyrzucić nie szkoda jak sam zauważyłeś. Chcę się upewnić w pewnej sprawie. Na tych płytach przygotowanych tak jak radzisz można akrylami malować? raczej to logiczne że tak skoro gruntuje się też fasadówką ale wolę sie upewnić. Pozdrawiam Irena G.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że tak. Akrylami można właściwie na wszystkim malować. Pozdrawiam S.T.

   Usuń
 43. Fajnie piszesz.Krótko i na temat. Wyraźnie widać że nie spodobały Ci się poradniki. Mnie też.Kompletuje swój starter. Pędzle, media, farby już ustaliłem z twoją pomocą. Mam na myśli posty. Potrzebuję rady na temat arkuszy płótna, znalazłem takie 30x40, gramatura 300, 10 sztuk za 19 PLN, Phoenixa. Możesz mi trochę rozjaśnić w głowie? Tanie a emerytura cienka, dlatego mnie zainteresowały. Pozdrawiam i pisz dalej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Phoenix Canvas Pad (10 arkuszy zagruntowanego płótna malarskiego). O to chodzi?

   Na początek możesz coś takiego spróbować, czemu nie... Ale chcąc to oprawić - musisz nakleić taki arkusz na sklejkę lub płytę hdf. Nienaciągnięte płótno będzie zapewne falować. Powiem szczerze - mnie by to niesamowicie wkurzało. ;)

   Osobiście wolałbym płyty hdf. Jest to najtańsze, najbardziej pewne i trwałe podobrazie. A wiem co mówię, bo też swego czasu nie miałem zbyt wiele pieniędzy na kupienie farb albo płótna. Próbowałem malować na zagruntowanym prześcieradle, zagruntowanym brystolu, tekturze, papierze do akwareli... Nie było to zbyt sensowne. ;)

   Chodzi o to, że podświadomie będziesz cały czas odczuwał tą niepewność i słabość materiału. Nie będzie to dla Ciebie ważne. Nie będziesz się dostatecznie skupiał i przykładał, podświadomie zakładając, że materiał jest słaby i efekt pracy nie będzie trwały.

   Jest takie powiedzenie: "Kto kupuje tanio - kupuje dwa razy".


   Pozdrawiam S.T.

   Usuń
 44. Witaj Sebastianie. Dziękuję Ci za wszystkie porady fajnie piszesz a ja akurat chcę spróbować swoich sił w technice farb olejnych. Zawsze rysowałam ołówkiem, ale teraz zamarzył mi się duży obraz olejny w salonie. Stąd moje pytanie czy płyta hdf sprawdza się na duuuuże formaty np. 180 x 70. Oczywiście nie zamierzam malować pierwszego obrazu na tak dużym formacie popróbuję na mniejszych ale jak już zamawiam płytę chciałabym żeby czekało na mnie już wyzwanie w postaci podobrazia :D Fajnie byłoby gdybyś podpowiedział jaka ma być grubość takich większych płyt. Mała 5 mm duża 8 mm. Czysto hipotetycznie jeżeli pomysł dużego obrazu na płycie jest trafiony :D Pozdrawiam, Magda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,

   Sam maluję duże obrazy na płytach HDF. Rozmiary w rodzaju 90x90 cm, 100x100 cm, 80x120 cm... itp. Wszystko jest do ogarnięcia. Da się to zrobić, ale czasami potrzeba trochę dodatkowej pracy. Wiadomo, że musi to być estetyczne i atrakcyjne dla oka.

   Kilka wskazówek:

   Przy dużych rozmiarach lepiej nie zamawiać grubej płyty. Najlepiej żeby było to 3 mm lub 4 mm. W przeciwnym razie obraz z ramą staną się bardzo ciężkie, trudne w transporcie, trudne w powieszeniu na ścianie, a rama może nawet się zniekształcić pod taką wagą obrazu. Polecam 3 mm - jest ok.

   Obraz trzeba koniecznie oprawić, jeśli ma to mieć jakiś wygląd oraz estetykę. Dopiero obraz zawerniksowany, oprawiony i dobrze oświetlony robi odpowiednie wrażenie. Świetna rama potrafi czynić cuda. Samo jej dobranie - jest pewnego rodzaju sztuką. Czasami sam jestem zaskoczony, kiedy widzę swój obraz już skończony, oprawiony i powieszony ("Wow! Ja to namalowałem?"). ;)

   Warto też przemyśleć przyklejenie kilku listewek jako stelaż. Szczególnie przy bardzo dużych obrazach, np. 150x150 cm. Wówczas jest to wysoce wskazane, gdyż taki wielki kawał płyty będzie bardzo "pracował", falował, wybrzuszał się... etc.

   Można by pomyśleć, że płótno jest lepsze. Faktycznie, obraz będzie lżejszy - ale to koniec zalet. Przy technikach używanych w abstrakcji, gdzie nakłada się pasty strukturalne, grube warstwy farby, przykleja do podłoża różne rzeczy - płótno sprawdza się zdecydowanie gorzej, niż płyta.

   Także pomysł jest z całą pewnością trafiony. ;)

   Pozdrawiam. S.T.

   Usuń
 45. Witam! Poszukuję od jakieś czasu sklepu w sieci, gdzie mógłbym dostać ową płytę HDF o gęstości większej niż 3 mm, przyznam się szczerze, że mam z tym problem, stąd pytanie, czy nie mógłby Pan, podlinkować sklepu, w którym robi Pan zakupy? Z góry bardzo dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam

   Płyty można kupić choćby w Leroy Merlin. Są tam dostępne formatki w różnych rozmiarach. A jeśli nie ma żadnego marketu budowlanego w okolicy, to całkiem nieźle sprawdza się strona osb.pl. Tylko dochodzą koszty wysyłki.

   Akurat 3 mm lub 4 mm to jest bardzo dobra grubość w przypadku większych podobrazi. Trzeba wziąć pod uwagę, że płyta ma swoją wagę... W przypadku grubości 5 mm albo większej - obraz będzie bardzo ciężki.

   Jeśli chodzi Ci o wyginanie płyty - to nawet taka grubsza się wygina. Tak to już jest. Trzeba sobie z tym radzić malując płytę z dwóch stron. Ewentualnie zastosować wzmocnienie w postaci kilku listewek. A można też nic nie robić, bo po oprawieniu ten problem znika. Rama prostuje obraz i jest ok.

   Pozdrawiam S.T.

   Usuń
 46. Czy zamiast kleju można użyć rozpuszczonej żelatyny?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obawiam się, że Pan Sebastian nie udzieli już odpowiedzi :( Proszę przeczytać ostatni wpis na blogu.

   Usuń
  2. klej skórny i żelatyna to prawie to samo

   Usuń
 47. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 48. Witam, to są moje początki w malarstwie. Stąd pytanie czy mogę użyć do malowania kartki grubego bloku tekturowego pokrytego gesso? Mam na myśli malowanie farbami olejnymi. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 49. Hej, czy w taki sposób mogę zagruntować też tekturę introligatorską 3mm? Czy jakieś inne kroki mam wykonać?
  Pzdr.Miloslawa

  OdpowiedzUsuń
 50. Jakiego rodzaju i jakiej gramatury papier ścierny poleca Pan do szlifowania płyt HDF?

  OdpowiedzUsuń
 51. KOCHANI, WŁAŚNIE DOWIEDZIAŁAM SIĘ, ŻE PAN SEBASTIAN NIE ŻYJE. PODAJĘ LINK DO STRONY ZE WSPOMNIENIM O TYM WSPANIAŁYM ARTYŚCIE I CUDOWNYM CZŁOWIEKU. ŻAL I SMUTEK ...
  https://www.haloart.pl/blog/sebastian-talar-wspomnienie-artysty

  OdpowiedzUsuń