Obrazy olejne na sprzedaż.

czwartek, 21 stycznia 2016

Ile czasu schnie obraz olejny? Jak przechowywać obrazy?

Jak długo schnie obraz olejny?

Farby olejne schną poprzez utlenianie. Nie przez odparowywanie. To musi trwać, nie ma się co oszukiwać. Obraz nie schnie równomiernie. Jedne kolory schną szybciej, inne wolniej. Dlatego suszenie obrazów w piekarniku, za pomocą suszarki do włosów, czy też wentylatora - nie ma większego sensu. Trzeba po prostu poczekać. Jak długo? Jeśli warstwa farby jest cienka, wystarczą trzy miesiące. Jeśli obraz jest malowany grubo - sześć miesięcy, a nawet dłużej!

www.sebastiantalar.com

Jak przyśpieszyć schnięcie obrazu olejnego?

Można znacząco przyśpieszyć wysychanie farby olejnej używając szybkoschnącego medium oraz zwiększając chłonność podłoża na którym malujemy. W takim wypadku wierzchnia warstwa obrazu będzie sucha już po dwóch, trzech dniach. Wtedy możesz już użyć werniksu retuszerskiego w sprayu, jeśli musisz się śpieszyć z obrazem do klienta... Oczywiście mówię o obrazie malowanym cienkimi warstwami.
 
Gdzie przechowywać obrazy, które schną?

W przypadku dużych płócien to naprawdę może być problem. Świeżo namalowany obraz olejny trzeba chronić przed kurzem, sierścią psa, kontaktem z ubraniem i palcami ciekawskich... :) Dobrze byłoby także schować obraz do zamkniętego pomieszczenia, by nie wdychać zapachu oleju lnianego, czy też innego rozpuszczalnika, zwłaszcza terpentyny. Ktoś jeszcze używa terpentyny?

www.sebastiantalar.com

Zbuduj "suszarnię" na obrazy!

Jeśli malujesz na płytach HDF i w dodatku niezbyt duże obrazy, możesz zbudować bardzo prostą i tanią "suszarnię". Pomysł przyszedł przypadkiem, ale okazał się genialny. Wystarczyło połączyć cztery kratki wyjęte ze starej lodówki i zrobić półki z grubego kartonu. 

Największą zaletą tej konstrukcji jest to, że można schować ją do szafy, albo wynieść w dowolne miejsce. Jest bardzo lekka. Obrazy są przykryte, nie leci na nie kurz. Schną sobie spokojnie i czekają na werniksowanie. Prowizorka, ale działa już dwa lata... A  może ktoś ma lepszy patent?


Jaki werniks do obrazu olejnego jest najlepszy? Dlaczego trzeba werniksować obraz?
Jak przygotować obraz do wysyłki?
Jak zrobić wysokiej jakości farbę olejną dla artystów? Szczegółowy poradnik.
Farby olejne. Jaki zestaw kolorów kupić na początek?
Jakie podobrazie malarskie jest najlepsze?

9 komentarzy:

 1. Olej lniany wysycha poprzez polimeryzację. Oksydacja jest procesem trochę o innej naturze. Chłonność podłoża wcale nie zwiększa tempa schnięcia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Rafał? Czyżby jednak powrót po długiej nieobecności? :) Kiedyś na Twojego facebooka wpadałem regularnie. Wiem, jak jest z tym malowaniem, ale powiem tak "Just keep showing up to the party". Na moje oko, Twoje obrazy powinny się rozchodzić jak świeże bułeczki. ;)

  Co do tej chłonności podłoża - przeczytałem o tym w jakimś opracowaniu. Nie na forach internetowych, gdzie można przeczytać mnóstwo dziwnych teorii. Np. że "farby olejne schną 40 lat". :]

  Moje doświadczenia są takie, że jednak trochę to pomaga. Szczególnie kiedyś, jak malowałem tylko olejem lnianym + terpentyną, miało to jakieś znaczenie. Teraz odkąd maluję Liquinem, to praktycznie wszystko jest suche "na dotyk" w ciągu 24h. W większości przypadków...

  OdpowiedzUsuń
 3. Panowie, moja metoda na szybsze schnięcie to wystawianie obrazów na działanie słońca. Malarze boją się tej metody, jednak historia pokazuje że takie "kąpiele" były nie raz stosowane z pozytywnym skutkiem. Stosuję i będę stosował, bo nie znalazłem dotąd lepszego sposobu :)
  Sebastianie, ukłony za bardzo fajną i klimatyczną stronę :)
  Pozdrawiam po starej znajomości daily-paintera, Szanownego Rafała :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja kiedyś suszyłem obraz na słońcu i jak przyszedł wiatr to poleciał w siną dal z II piętra... Od tej pory już tak nie robię. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Oj to była sztuka najwyższego lotu, w sensie dosłownym :) Racja, są i mankamenty - duże zainteresowanie owadów i gołębi moimi "dziełami" ;) A i kłak się czasem jakiś przyklei :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Ależ jestem szczęśliwa :) - trafienie na Twojego bloga, to prawdziwe szczęście. Już dawno nie znalazłam w internecie takiego kompendium wiedzy !!!! Dzięki stokrotne za dzielenie się swoim doświadczeniem i wiedzą. Jestem laikiem w tej dziedzinie, do wielu rzeczy dochodzę na zasadzie prób i błędów i zabiera mi to radość z tworzenia i duuuużo czasu. Jestem już po zakupie zestawu farb i mediów, które polecasz - zostało tylko je wypróbować :)Będę tu bardzo częstym gościem a mówię to z nadzieją, że nie zanudzę Ciebie pytaniami, a będę je pewnie miała w nadmiarze (po skończeniu czytania) :) Jeszcze raz dziękuję - Dorota

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziękuję. :) Robienie błędów to świetna nauka. Choć faktycznie - lepiej poczytać, bo inteligentni ludzie uczą się na cudzych błędach. ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Szkoda że dopiero teraz trafiłam na ten wpis - właśnie zakupiłam głebokie suszarki na talerze i mam zamiar schować je w kartony, razem z umieszczonymi w nich obrazkami. Jestem bardzo poczatkująca i zajęło mi kilka godzin dzisiaj, żeby się dowiedzieć ile schnie obraz (te przysłowiowe sześć miesięcy mnie przeraziło) a póżniej zaczęłam kombinować jak odgruzować dom ze schnących obrazów, któe naprodukowalam przez ostatnie dni :) Dziękuję za dzielenie się swoją wiedzą i pomysłami :)

  OdpowiedzUsuń
 9. No wiesz Kasiu, te 6 miesięcy to się tyczy obrazów malowanych grubo, techniką impasto, z dużą ilością trudno-schnących kolorów i bez użycia przyśpieszaczy. A jeśli do tego dojdą niekorzystne warunki pomieszczenia, niska temperatura, duża wilgotność.. Wtedy taki obraz schnie, schnie i schnie... ;)

  Normalnie, to są maksymalnie 3 miesiące. Chyba, że używasz np. Liquin'u Original, Fluix'u czy Oilyn'u... Wtedy obraz schnie ekspresowo, jeśli warstwa farby jest cienka. Można powiedzieć, że czas skraca się o 50%.

  W celu przyśpieszenia schnięcia obrazu - polecam dodatkowo zamienić zwykłą biel na biel szybkoschnącą. Renesans robi coś takiego. Ostatnio używam tego do abstrakcji i faktycznie - wysycha nieporównywalnie szybciej, od zwykłej bieli tytanowej.

  Dziękuję bardzo i pozdrawiam! ;)

  OdpowiedzUsuń