Obrazy olejne na sprzedaż.

niedziela, 8 listopada 2015

Farby olejne. Jaki zestaw kolorów kupić na początek?

Jakie kolory?

Wczoraj zrobiłem kilka zdjęć przed rozpoczęciem nowego obrazu. Jeśli zastanawiacie się jakich kolorów używam, oto szczegółowy opis.

Kiedyś miałem mnóstwo różnych tubek farb. Z czasem ograniczyłem się do bardzo podstawowych barw. Malowanie jest wystarczająco skomplikowane. Lepiej trzymać się porządku i ograniczyć ilość kupowanych tubek. Sześć odcieni żółci, dziesięć różnych czerwieni, pięć zieleni... itp. powodują wyłącznie niepotrzebny zamęt. Bałagan przeszkadza - nie pomaga.

www.sebastiantalar.com

Na powyższym zdjęciu bardzo dobrze widać, jak staram się utrzymać porządek. Podzieliłem całą paletę na trzy obszary. Najpierw jest obszar żółty, u góry niebieski, z prawej czerwony. Proste, prawda? Każdy kolor ma swoje stałe miejsce i nawet swoją "rodzinkę" obok siebie. ;)

A oto moja aktualna paleta kolorów:

Obszar żółty: Titanium White (Maimeri Classico), Cadmium Yellow Light (Maimeri Classico), Cadmium Yellow Orange (Maimeri Classico), Yellow Ochre (Talens Van Gogh), Raw Sienna (Talens Van Gogh).

www.sebastiantalar.com

Obszar niebieski: Cerulean Blue (Talens Van Gogh), Cerulean Blue (Maimeri Classico), Cobalt Blue (Talens Van Gogh), Ultramarine (Talens Van Gogh ), Permanent Violet Blueish (Maimeri Classico).

Dlaczego podaję także nazwy firm? Odpowiedzieć możecie sobie sami, patrząc na poniższe zdjęcie. Nazwa pigmentu jest identyczna, ale kolor Cerulean Blue  z Talensa jest zdecydowanie jaśniejszy i bardziej go lubię... Ten z Maimeri jest ciemniejszy i prawie przypomina Cobalt Blue.

www.sebastiantalar.com

Obszar czerwony: Burnt Sienna (Maimeri Classico), Burnt Umber (Maimeri Classico), Cadmium Red Deep ( Maimeri Classico), Permanent Carmine (Maimeri Classico), Alizarin Crimson (Talens Van Gogh), Alizarin Rose Deep (Renesans).

www.sebastiantalar.com

Do tego jeszcze używam czerni Ivory Black (Talens Van Gogh), której nie ma na zdjęciu.

Jaka firma?

Jak widać, większość moich farb to Talens Van Gogh i Maimeri Classico.  Kiedyś kupowałem głównie Talens'y, ale odkąd przetestowałem włoskie farby Maimeri, kupuję ich coraz więcej, a coraz mniej Van Gogh'ów.

Ich kolory, czystość i krycie są jeszcze lepsze. Szczególnie polecam kadmy - Cadmium Yellow, Cadmium Red. Niesamowita gęstość pigmentu w tej klasie cenowej. Jest to naprawdę dobry wybór, zwłaszcza, że żadna inna znana mi firma nie robi tak dobrych farb, opartych na pigmentach kadmowych, w takich cenach...


Werniks retuszerski w spray'u. Jak werniksować obraz olejny?
Czy warto wypróbować medium do farb olejnych Liquin Original?
Jak zrobić wysokiej jakości farbę olejną dla artystów? Szczegółowy poradnik.
Jaki werniks do obrazu olejnego jest najlepszy? Dlaczego trzeba werniksować obraz?
Z czego zrobić paletę malarską? Jak wyczyścić zaschnięte farby?

5 komentarzy:

 1. Dzięki za porady - wielce przydatne :) - lecę po kilka kolorów, których mi brakuje - Dorota

  OdpowiedzUsuń
 2. Yayy :D Dopiero zaczynam, mam za sobą pierwsze zmarnowane opakowanie Phonenixów ^^ Dziękuje ślicznie za podpowiedzi :) Cieszę się, że tutaj trafiłam :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki. Na szczęście marnowanie Phoenix'ów tak nie boli, jak marnowanie np. Rembrandt'ów. ;)

   Pozdrawiam S.T.

   Usuń
  2. Za to ołówków nie marnujesz. Super. Moje akwarele leżą, też niejako zmarnowane. Okazały się nie dla mnie.Klasyczne malowanie wyjdzie Ci jak marzenie a jak nie, to masz rysunek. Powodzenia.

   Usuń
  3. Akwarela wydaje się fajną i prostą techniką. Ale taka nie jest... ;) Nie wybacza błędów, jeden "fałszywy" ruch i już jest problem.

   Usuń