Obrazy olejne na sprzedaż.

piątek, 11 lipca 2014

Malowanie farbami olejnymi. Jakie kolory wybrać na początek? Mój podstawowy zestaw kolorów.

Co to jest "podstawowy" zestaw kolorów?

Ilość pigmentów, używanych do produkcji farby olejnej jest ogromna. Mimo tego, można by się właściwie ograniczyć do 5 tubek...

Dlaczego? To powinno być jasne z lekcji plastyki. Trzy kolory podstawowe: żółty, czerwony, niebieski. Musisz więc kupić takie farby olejne: Cadmium Yellow, Cadmium Red i Ultramarine Blue. Do tego biel, do rozjaśniania i bardzo ciemny brąz, do przyciemniania. Standardowo będą to dwie farby: Titanium White i Burnt Umber.

Możesz spróbować zacząć od takiego maksymalnie uproszczonego wariantu. Ale będę szczery - ja tak nigdy nie malowałem. :) Zdaję sobie sprawę, że na dłuższą metę taki zestaw jest ograniczający i po prostu nudny. Zawsze kusiło mnie, żeby eksperymentować, kupować różne kolory, różne firmy... itp.

Jakie kolory kupić?

Będę używał angielskich nazw, bo polskie nazwy czasami wprowadzają zamęt.
Poniżej podam Ci taki mój stały, podstawowy zestaw kolorów. Nie znaczy to, że nie mam innych farb. Aczkolwiek używam ich sporadycznie. Kiedy czuję, że powinienem. To co podaję, jest po prostu zawsze na mojej palecie. Mając te kolory, namalujesz wszystko.

Dla wyjaśnienia Azo Yellow, Azo Orange to zamienniki Cadmium Yellow i Cadmium Orange. Firma Talens w serii farb Van Gogh nie stosuje pigmentów kadmowych. Jeśli chcesz kupić takie kolory, to polecam farby Maimeri Classico.

Mój podstawowy zestaw kolorów jest dość standardowy, jak na dzisiejsze czasy. Są to:

- Titanium White
- Cadmium Yellow
- Azo Yellow Light
- Azo Orange
- Yellow Ochre
- Raw Sienna
- Cadmium Red Deep
- Alizarin Crimson
- Cerulean Blue
- Cobalt Blue
- Ultramarine
- Burnt  Sienna
- Burnt Umber
- Ivory BlackJakiej firmy? Czy warto kupować tanie farby?

Większość moich farb to Talens Van Gogh. Mają chyba najlepszą proporcję jakość/cena. Nie polecam kupowania tych najtańszych farb, które często mają niewiele wspólnego z prawdziwymi farbami olejnymi. Są do nich dosypywane duże ilości rozmaitych wypełniaczy. Takie farby nie mają ładnych kolorów, są rzadkie, nie posiadają odpowiedniej siły krycia. A po wyschnięciu wyglądają jeszcze gorzej. Pamiętaj - ostrzegałem! ;)

Polecam również wspomniane Maimeri Classico. Bardzo dobre, włoskie farby. Dostępne w dużych tubach 200 ml. Bardzo dobrymi farbami są też nasze, polskie Astry. Zwłaszcza takie kolory jak: Ultramaryna Niebieska albo Zieleń Chromowa biją na głowę światową czołówkę. Są piękne. Niestety są dostępne jedynie w takich małych tubkach. No i nie są tanie, jak na początek...

Jak zrobić własne farby olejne?

Zrobienie własnej farby olejnej jest dosyć proste. Przynajmniej, jeśli chodzi o pigmenty ziemne, typu: Burnt Umber, Burnt Sienna, Yellow Ochre... itp. Zajrzyj do "Szkoły Malowania", gdzie pokazuję wszystko na zdjęciach.

Czy farby droższe są lepsze?

Niektóre pigmenty są bardzo drogie. Ale koszt wytworzenia farby olejnej to nie wszystko. Liczy się też marketing... Przy zakupie farby warto o tym pamiętać. Mnie na przykład, nic nie zmusi do kupna farb Winsor&Newton. Ich cena jest bardzo zawyżona, jak dla nas Polaków. Kupujemy je po takiej samej cenie, jak np. Anglicy. Tylko, że oni zarabiają dużo więcej... :) Są to farby bardzo dobrej jakości, ale ich cena jest stanowczo za wysoka.

A dlaczego jakaś maleńka tubka Titanium White kosztuje tyle, co kilogram tego pigmentu w sklepie plastycznym? Znowu - kwestia marketingu i nieświadomości klienta. No, ale jeśli czytasz ten artykuł - to właśnie Cię uświadomiłem... ;)


Len czy bawełna? Jakie płótno jest najlepsze na podobrazie?
Jak stosować olej lniany w malarstwie olejnym?
Kolor czarny w malarstwie olejnym. Używać czy nie?
Jak zrobić wysokiej jakości farbę olejną dla artystów? Szczegółowy poradnik.
Bezpieczne, nietoksyczne medium do malowania obrazów farbami olejnymi.
Jak czyścić paletę z zaschniętej farby? Z czego najlepiej ją zrobić?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz