Obrazy olejne na sprzedaż.

środa, 16 kwietnia 2014

Które farby akwarelowe wybrać na początek? Jakie kolory kupić?

Artystyczne farby wodne mają prosty skład: pigment (substancja nadająca kolor) oraz guma arabska (spoiwo). Standardowo są trzy rodzaje farb, różniące się jakością. Łatwo je odróżnić... po cenie.

Szkolne - dostępne nawet w sklepach papierniczych. Pamiętacie je z podstawówki? Są bardzo tanie... na tym kończą się ich zalety, to też nie będziemy sobie nimi zaprzątać głowy. Dla Nas są zbyt kiepskiej jakości.

Studenckie (Fine Quality) - to farby, które nas interesują, optymalny wybór dla początkujących i zaawansowanych. Intensywne, czyste, trwałe kolory. Dobra konsystencja i przede wszystkim nie kosztują aż tak dużo, jak...

Profesjonalne (Artist Quality) - najwyższa jakość i potrafią kosztować naprawdę sporo, w zależności od producenta i użytego pigmentu. Intensywne, wyśmienicie kryjące, czyste kolory, które trudno zabrudzić. Po prostu bajka! Przyjdzie na nie jeszcze czas. Cena po 50-70 zł za malutką tubkę może lekko szokować.


A teraz dam Ci dobrą radę: zapomnij o kolorowych pudełeczkach, skrzyneczkach czy walizeczkach wyłożonych aksamitem, z pozłacanymi zawiasami, z poukładanymi farbkami w kolorach typu: "Turkusowy Błękit", "Chiński Biały", "Różowy Amarant"! Chyba, że szukasz czegoś na prezent...

Standardowy zestaw kolorów w akwareli to: Lemon Yellow, Cadmium Yellow, Cadmium Orange, Ultramarine Blue, Cobalt Blue, Cerulean Blue, Cadmium Red, Alizarin Crimson, Raw Sienna, Burnt Sienna, Burnt Umber, Payne's Gray.

I tyle! Naprawdę nie potrzebujesz ich więcej. A już na pewno nie na początek...

W zależności od kraju mamy: Astra (Polska), Talens (Holandia) Karmańsky (Polska*), Winsor&Newton (UK), Sennelier (Francja) oraz wiele innych. W Polsce bardzo dobrym wyborem na początek będą Van Gogh z firmy Talens.

* poprawione

5 komentarzy:

 1. Mała uwaga: Karmański jest polską firmą z Krakowa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Miałem na myśli farby White Nights (Białe Noce). A dlaczego skojarzy
  ły mi się z firmą Karmańsky? Tego sam nie wiem. Hehe :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Może dlatego, że to takie nazwisko charakterystyczne :) Pan Karmański ponoć uczeń Matejki, założył firmę Karmański Iskra Kraków Dębniki i produkował farby olejne, temperowe, akwarele i niezrównane tusze :) Kiedyś to były dobre farby, choć najbardziej znani polscy malarze nigdy nie kupowali polskich farb. Polecam te akwarelki, chociaż wśród wyjadaczy nie cieszą się dobrą opinią.

  OdpowiedzUsuń
 4. Niczego się nie dowiedziałam, trochę jestem zawiedziona blogami, które jako pierwsze wyskakują w wyszukiwarce. Oczywiście nie mówię tego, żeby kogokolwiek obrazić, tylko szukałam informacji o farbach akwarelowych, firmach; ocen profesjonalistów, czy jakimi tytułami chcecie siebie nazywać. A znalazłam regułkę o tym, co to farby szkolne. No i autor ostatecznie wypisuje firmy, kolory i nie odpowiada na pytanie.
  Mówię to jako osoba, która nie obserwuje bloga, dotarłam tu po tytule o akwarelach, także jak ktoś chce na mnie złość wyładować- wolałabym zostać potraktowana linkiem do bloga z którego dowiem się jakichś cennych informacji o akwarelach.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wybacz, że "wyskakuję" pierwszy w wyszukiwarce. Ja się nigdzie nie pchałem... :>

  Mam czymś rzucić? Łapaj:

  http://www.akwarela.fora.pl/
  https://pl-pl.facebook.com/akwarela/

  OdpowiedzUsuń

Możesz komentować anonimowo. Ale po co? Lepiej wybierz - Nazwa/Adres strony, albo zaloguj się z konta Google+. Dzięki temu, będę mógł odróżnić jedną osobę, od drugiej... :)