Obrazy olejne na sprzedaż.

wtorek, 15 kwietnia 2014

Z czego zrobić paletę malarską? Jak wyczyścić zaschnięte farby?

Do czego służy paleta?

Paleta malarska to podstawowe narzędzie pracy malarza. Trzeba przecież gdzieś mieszać kolory, prawda? Tradycyjne palety malarskie z drewna, to już w większości wypadków odległa przeszłość. Dlaczego? Ano, głównie ze względów praktycznych. Takie palety ciężko się czyści i osobiście nie wyobrażam sobie trzymać przez kilka godzin coś takiego w rękach. :)

Z czego zrobić paletę malarską?

Większość dzisiejszych malarzy jako palety do mieszania farb używa zwykłego kawałka szkła. W moim przypadku jest to gruby, hartowany blat - zapewne pozostałość po jakimś starym stoliku do kawy. Jakie są zalety takiego rozwiązania? Szkło łatwo wyczyścić - nawet ze starej, zaschniętej farby olejnej czy akrylowej.

Niektórzy malarze kładą pod szkło kawałek kartonu pomalowany na szaro albo w kolorze podobrazia na jakim najczęściej malują. Dzięki temu lepiej można ocenić kolor, jego odcień, czy jest on ciepły, czy zimny... itp. Ja najczęściej mam podłożoną zwykłą białą kartkę.
 
www.sebastiantalar.com

Czym czyścić paletę z zaschniętej farby? Jak usunąć zaschniętą farbę olejną?

Najlepiej to nie dopuszczać do zaschnięcia, tylko po malowaniu wytrzeć szmatką. Ale jeśli już musimy zedrzeć starą farbę, to wystarczy skrobaczka do szyb. Jeśli niedawno mieliście remont w mieszkaniu, to całkiem możliwe, że już coś takiego u siebie znajdziecie...

Najlepsze są te metalowe, ale trudniej je znaleźć. Za moją zapłaciłem 4 zł w lokalnym sklepie. I dobrze, że kupiłem od razu kilka sztuk, bo teraz już ich nigdzie nie mogę dostać. Te plastikowe można kupić w każdym markecie budowlanym, ale są do niczego... 


Jak przywrócić pędzlom pierwotny kształt i ostry szpic? Oto prosty sposób. Mój patent!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz