Obrazy olejne na sprzedaż.

niedziela, 28 sierpnia 2016

Jakich pędzli używam do malowania obrazów?

Szczecina, włosie naturalne czy syntetyczne?

Z pędzlami jest tak, że nigdy nie wiadomo czy Ci odpowiadają, dopóki nie zaczniesz ich używać. Wbrew temu, co mówią niektórzy - jakość używanych materiałów i narzędzi ma znaczenie. Tak wiem, najważniejsze są umiejętności - ale spróbuj namalować detale grubym pędzlem z twardej szczeciny...

Kiedyś zamawiałem pędzle z UK. Były to pędzle z naturalnego włosia mangusty. Jakiś czas temu o nich pisałem. Możesz zajrzeć do "Szkoły Malowania". Niestety, obecnie nie są już produkowane. To znaczy są,  nawet pod tą samą nazwą, ale to już jest nie to samo włosie. Dlatego przestałem je kupować i zacząłem szukać nowych pędzli. Obecnie przerzuciłem się w 100% na syntetyki.

Eksperymentuj z różnymi pędzlami!

Dokładnie tak. Warto eksperymentować, kupować różnego rodzaju pędzle. Oczywiście bez przesady. Nie daj się nabrać na bardzo drogie pędzle, tylko dlatego, że produkuje je znana firma i są dostępne wyłącznie w sklepach dla artystów. Ja się parę razy nabrałem i wcale nie byłem zadowolony. Niektóre, zwłaszcza zagraniczne firmy, sprzedają naprawdę średniej jakości pędzle, a wyceniają je na jakieś kosmiczne pieniądze...

www.sebastiantalar.com Sebastian Talar

Ja obecnie używam pędzli, które kosztują ok. 3,50 zł za sztukę. To te na zdjęciach. Maluje mi się nimi lepiej, niż jakimikolwiek przedtem! Naprawdę - nie żartuję. Także, miej otwartą głowę i eksperymentuj.

Ile pędzli najlepiej kupić i jakie kształty?

Szczerze? Ja obecnie używam gdzieś tak maksimum 10 pędzli. Mam ich sporo więcej, ale część z nich, to po prostu nieudane testy, których nie jestem w stanie wykorzystać. Kupiłem, spróbowałem i odłożyłem na bok. Poza tym, im więcej pędzli - tym więcej mycia... ;)

Co do kształtu, to ja polecam pędzle okrągłe albo półokrągłe "kocie języki". Nazwa śmieszna, nie wiem kto to wymyślił, ale cóż - przyjęło się. Po angielsku nazywają się filberts. Pędzli płaskich ja osobiście nie lubię, co nie znaczy, że są złe. Po prostu przy moim stylu malowania, jakoś niezbyt się sprawdzają.

www.sebastiantalar.com Sebastian Talar

Jakich pędzli używam obecnie?

To nie będzie żart. Obecny komplet pędzli, którym maluję nabyłem przypadkowo w sklepie budowlanym za 17 zł. Pędzle wydały mi się całkiem dobrze wykonane, a przede wszystkim, miały bardzo długie i sprężyste włosie. Wydało mi się, że mogą być całkiem fajne. I intuicja mnie nie zwiodła! Za kilka dni wróciłem i wykupiłem wszystkie komplety. Dlatego spokojnie o nich piszę, bo wiem, że jestem zaopatrzony na długi czas. Hehehe...  :).

Firma nazywa się Schuller Eh'klar. Maluje mi się nimi wprost idealnie. Na komplet składa się pięć okrągłych pędzelków z syntetycznego włosia. Są bardzo dobre zarówno do akwareli, jak i do malarstwa olejnego czy akrylowego. Oczywiście do każdej techniki mam osobny komplet.

www.sebastiantalar.com Sebastian Talar

Trick, który przedłuży życie pędzlom.

Nie płucz pędzli w rozpuszczalnikach, typu terpentyna czy benzyna lakowa. One bardzo dobrze czyszczą włosie z farby olejnej, ale przy okazji je niszczą i przyśpieszają zużywanie się pędzla. W trakcie malowania płukaj pędzle w najtańszym oleju lnianym. Po skończonym malowaniu możesz wyczyścić pędzle w terpentynie. Albo rób tak jak ja, czyli nigdy nie myj. Trzymaj cały czas zamoczone w oleju lnianym.

www.sebastiantalar.com Sebastian Talar


Len czy bawełna? Jakie płótno jest najlepsze na podobrazie?
Jak stosować olej lniany w malarstwie olejnym?
Kolor czarny w malarstwie olejnym. Używać czy nie?
Jak zrobić wysokiej jakości farbę olejną dla artystów? Szczegółowy poradnik.
Bezpieczne, nietoksyczne medium do malowania obrazów farbami olejnymi.
Jak zrobić paletę do malowania farbami olejnymi i akrylowymi?

4 komentarze:

 1. Serwus Sebastian !

  Fajny masz ten blog, dużo ciekawych rzeczy opisujesz w subiektywny, ciekawy sposób. Podoba mi się.

  A propos tych pędzli, to mógłbyś zdradzić w jakim markecie budowlanym je nabyłeś ? Chciałbym rzucić na nie okiem i "pomacać" ich potencjalną przydatność.

  Z góry dzięki za info,
  pozdrawiam, V.A.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję. Dokładnie tak, w 100% są to moje doświadczenia i to, co ja robię. Nie jakieś referaty o teorii i ogólniki, tylko praktyka. ;)

  Co do pędzli, to zaopatruję się w lokalnym sklepie budowlanym, w mojej miejscowości. Przypadkiem zobaczyłem i kupiłem. Nie chodziło mi o polecanie kogokolwiek, a raczej o złamanie schematów i zachęcenie do eksperymentowania.

  Na pewno można je kupić na stronie producenta. Wiem, bo sprawdziłem. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak, wiem, że są na stronie producenta, ale jakoś chyba ciężko tam je kupić
  http://www.schuller.eu/pl/Produkty/Pędzle,-szczotki/Zestawy-pędzli/826-Zestaw-pędzelków-szkolnych-PROFI,-5-częściowy

  Z opisu wynika, że są to pędzle z miękkim włosiem. Używasz ich do olei ?

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak najbardziej. Od trzech lat prawie wyłącznie maluję obrazy olejne.

  Wydaje mi się, że można. Tylko trzeba 12 kompletów zamówić... ;)

  OdpowiedzUsuń

Możesz komentować anonimowo. Ale po co? Lepiej wybierz - Nazwa/Adres strony, albo zaloguj się z konta Google+. Dzięki temu, będę mógł odróżnić jedną osobę, od drugiej... :)