Obrazy olejne na sprzedaż.

piątek, 8 lipca 2016

Jak stosować olej lniany w malarstwie olejnym?

Do czego służy olej lniany? 

Olej lniany jest tradycyjnym spoiwem w produkcji farb olejnych. Jest tani - w przeciwieństwie do np. oleju orzechowego, który także jest wykorzystywany w malarstwie. Pod wpływem światła i tlenu olej lniany ulega polimeryzacji. Mówiąc wprost - wysycha. Jest całkowicie nietoksyczny, a nawet ma właściwości zdrowotne. Kiedyś olej tłoczony z nasion lnu zwyczajnego był popularnym produktem w kuchni. Dzisiaj wraca do łask, chociaż przegrywa z tańszymi tłuszczami. 

Sebastian Talar www.sebastiantalar.com

Tłoczony na zimno, czy rafinowany? 

Ja używam bardzo dużo oleju lnianego. Przede wszystkim płuczę w nim pędzle podczas malowania. Do tego celu używam najtańszego oleju rafinowanego. Jest on dużo jaśniejszy i rzadszy. Mogło by się wydawać, że olej niezbyt dobrze czyści pędzle. Nic bardziej mylnego.

Czyszczenie pędzli w oleju ma też inne zalety. Pędzle dużo wolniej się zużywają. Olej służy moim pędzlom dużo lepiej niż rozpuszczalniki, takie jak terpentyna czy benzyna lakowa. Oczywiście, po skończonym malowaniu pędzle trzeba wypłukać pędzle z oleju. Albo trzymać je cały czas zamoczone w pojemniku. Ja tak robię i dzięki temu nie myłem pędzli już od roku... :) 

Olej tłoczony na zimno jest dużo ciemniejszy, gęstszy i nieco droższy. Przypomina raczej miód gryczany, niż olej. Ten, którego ja używam, został dodatkowo zagęszczony - poprzez ogrzewanie. Jest idealny do sporządzania medium.

Czy można użyć zwykłego oleju jadalnego, słonecznikowego albo rzepakowego? 

Jest to pytanie, które pada dosyć często wśród początkujących malarzy. Odpowiedź może być tylko jedna - nie, nie można. Chociaż wyglądają podobnie - różnią się pod jednym, zasadniczym względem.  Olej jadalny - używany do smażenia albo oliwa z oliwek - dodawana do sałatek, różnią się od oleju lnianego tym, że... nie schną. Taki obraz nigdy nie wyschnie! Nie będzie go można zawerniksować, wysłać, sprzedać, podarować... itd. Tak więc - nie warto. Zwłaszcza, że olej lniany nie jest taki drogi.


Jaki werniks do obrazu olejnego jest najlepszy? Dlaczego trzeba werniksować obraz?
Jak przygotować obraz do wysyłki?
Jak zrobić wysokiej jakości farbę olejną dla artystów? Szczegółowy poradnik.
Farby olejne. Jaki zestaw kolorów kupić na początek?
Jakie podobrazie malarskie jest najlepsze?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Możesz komentować anonimowo. Ale po co? Lepiej wybierz - Nazwa/Adres strony, albo zaloguj się z konta Google+. Dzięki temu, będę mógł odróżnić jedną osobę, od drugiej... :)