Obrazy olejne na sprzedaż.

sobota, 13 lutego 2016

Jak werniksować obraz? Prosty sposób. Krok po kroku.

Co to jest werniks?

Werniks to rozpuszczona w terpentynie żywica damarowa. Taka żywica jest pozyskiwana z natury, z konkretnego gatunku drzew. W przemysłowy sposób pozyskuje się żywicę akrylową, która również może być używana jako werniks. Można więc powiedzieć, że są dwa rodzaje werniksów: damarowe i akrylowe. Ja używam werniksu damarowego, dlatego że te akrylowe bardzo błyszczą. Jak dla mnie za bardzo. Ale co kto lubi... ;)

Sebastian Talar www.sebastiantalar.com

Po co werniksować?

Na przykładzie mojego obrazu postaram się wyjaśnić o co chodzi. Werniksujemy nie tylko po to, aby zabezpieczyć warstwę malarską przed promieniowaniem UV, kurzem, brudem, tłuszczem... itd. Przed wszystkim werniksujemy, aby pozbyć się zmatowień powierzchni wyrównać "świecenie" obrazu. Wiem, że to dziwnie brzmi, ale zobacz na poniższe zdjęcie. Widzisz te wyblakłe partie jej włosów? Chodzi właśnie o przywrócenie tym miejscom takiego wyglądu, jak w czasie kiedy obraz był mokry. Do tego służy werniks

Sebastian Talar www.sebastiantalar.com

Jak werniksować obraz? Krok po kroku

Pokażę Ci jak ja werniksuję większość swoich obrazów. Używam do tego tamponu zrobionego ze starego, wytartego kawałka flaneli. W środku znajduje się kilka płatków bawełny (takiej do demakijażu), które "magazynują" nadmiar werniksu. Taki tampon przechowuję w słoiku, mogę go używać wielokrotnie i nie muszę niczego myć... ;)

1. Połóż obraz na stole. Zadbaj o to, żeby leżał idealnie równo. Nie może być przechylony w żadną stronę. Zapewnij sobie dobre oświetlenie. Polecam taką lampę którą można przesuwać. Najlepiej werniksować obraz lekko pod światło. Dzięki temu widzisz, gdzie jest sucho, a gdzie mokro.

Sebastian Talar www.sebastiantalar.com

2. Za pomocą bardzo miękkiego pędzla dokładnie oczyść powierzchnię z kurzu, włosów i innych zanieczyszczeń. Postaraj się nie podnosić kurzu w pomieszczeniu i trzymaj psy i koty z daleka. ;)

Sebastian Talar www.sebastiantalar.com

3. Możesz użyć werniksu retuszerskiego. Jest to bardziej rozcieńczona wersja werniksu końcowego. Ma w sobie więcej rozpuszczalnika, dlatego zasycha trochę wolniej. A jeśli używasz werniksu końcowego, to zagrzej garnek wody i wrzuć całą butelkę do środka. Poczekaj aż werniks nabierze temperatury. Zobaczysz, że będzie dużo łatwiej się rozpływał! ;)

Sebastian Talar www.sebastiantalar.com

4. Teraz zaczyna się cała zabawa. Lejesz werniks prosto na obraz! Podstawową zasadą obchodzenia się z werniksem jest: "Zrób to szybko i zostaw". Naprawdę, im więcej będziesz kombinować, tym gorzej. Dlaczego? Przede wszystkim werniks jest bardzo lepki i będzie bardzo szybko przywierał do powierzchni obrazu i twoich palców.

Sebastian Talar www.sebastiantalar.com

5. Najlepiej rozlać werniks w kilku różnych miejscach, jeśli obraz jest duży. Lepiej nalać za dużo, niż za mało. Nadmiar werniksu wsiąknie w tampon. Nic się nie zmarnuje. ;)

No właśnie, teraz bierzesz do ręki tampon i rozprowadzasz werniks szybko i pewnie po całej powierzchni. Można to robić ruchami okrężnymi, a potem przejechać cały obraz poziomo i pionowo. Trzeba po prostu zadbać, aby warstwa werniksu był w miarę równa. Ta operacja, od momentu wylania werniksu na obraz, nie powinna Ci zająć więcej niż 1 minutę.

Sebastian Talar www.sebastiantalar.com

Pamiętasz? Zrób i zostaw. Werniks sam się wyrówna, póki jest płynny.

Bezpieczeństwo

Muszę Cię uprzedzić, że całe to werniksowanie, nie należy do obojętnych na zdrowia. Zrobienie tego poradnika trochę trwało, musiałem zadbać o obraz, a jednocześnie robić fajne zdjęcia. Przez cały ten czas nachylałem się nad obrazem i przebywałem w zamkniętym pomieszczeniu, wdychając opary ulatniającej się terpentyny... I pod koniec już czułem, że boli mnie gardło i zaczynają obumierać neurony. ;)

Sebastian Talar www.sebastiantalar.com

Tak więc jeśli szanujesz swoje komórki mózgowe - zadbaj o dobrą wentylację, zrób co masz do zrobienia i wyjdź. Zostaw obraz w spokoju, a kiedy po godzinie werniks zaschnie - wywietrz dobrze pomieszczenie.

Możesz też kupić maskę, albo jeszcze lepiej zestaw do nurkowania. ;P

Podsumowanie 

Wiele osób pisało do mnie w sprawie werniksowania, zwłaszcza odkąd wspomniałem na forum o tym sposobie. Jest prosty i skuteczny. Prawda? Mam nadzieję, że tym poradnikiem rozwiałem wasze wątpliwości. 

Jeśli jednak masz jeszcze jakieś pytania - zadaj je w komentarzu. Pozdrawiam!


Jaki werniks do obrazu olejnego jest najlepszy? Dlaczego trzeba werniksować obraz?
Jak przygotować obraz do wysyłki?
Jak zrobić wysokiej jakości farbę olejną dla artystów? Szczegółowy poradnik.
Farby olejne. Jaki zestaw kolorów kupić na początek?
Jakie podobrazie malarskie jest najlepsze?

4 komentarze:

 1. Podziwiam Pana talent i dziękuję za porady tak potrzebne malującym amatorom. Pozdrawiam serdecznie
  Maria

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję. Początkujący artyści korzystają, ale i zawodowcom się zdarza zajrzeć. ;)

  Mam z tego satysfakcję, bo przez ostatnie 3 miesiące statystyki poszły w górę o 100%. Także wiem, że strona jest odwiedzana, a szykuję dużo więcej...

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. witam,
  ile warstw tego werniksu trzeba dać ?
  adam

  OdpowiedzUsuń
 4. Sebastian Talar25 lipca 2017 05:42

  Wystarcza jedna warstwa. Im więcej warstw, tym większy połysk. I w końcu obraz wygląda, jakby był za szybą. Niezbyt fajny efekt...

  OdpowiedzUsuń

Możesz komentować anonimowo. Ale po co? Lepiej wybierz - Nazwa/Adres strony, albo zaloguj się z konta Google+. Dzięki temu, będę mógł odróżnić jedną osobę, od drugiej... :)