Obrazy olejne na sprzedaż.

sobota, 16 stycznia 2016

Jakie podobrazie malarskie jest najlepsze?

Płótno czy płyta?

W przypadku małych obrazów płótno naciągnięte na blejtram wydaje się być nieco nietrafionym pomysłem. Dlaczego? Hmmm... Przede wszystkim faktura płótna zbytnio kłóci się z samym obrazem. Przynajmniej ja tak to odczuwam. Dużo lepiej maluje mi się na absolutnie gładkiej powierzchni. Stąd najczęściej jako podobrazia używam płyty HDF (High Density Fibreboard).

www.sebastiantalar.com

Płyta pilśniowa, a płótno? Fakty i mity

Płyta pilśniowa, gruba tektura, deska albo nawet blacha miedziana to powszechnie stosowane podobrazia. Dawniej jak i dzisiaj. Dajmy na to, taka "Mona Lisa" czy "Dama z łasiczką" Leonarda da Vinci, są namalowane na deskach z topoli i orzecha! Między innymi dlatego, przetrwały taki kawał czasu w całkiem niezłym stanie!

Możliwe, iż nawet nie zdajesz sobie sprawy, że wiele powszechnie znanych Ci obrazów wcale nie jest namalowana na płótnie... Olga Boznańska bardzo często malowała na tekturze. Tak samo Jerzy Kossak czy Jacek Malczewski. Zdzisław Beksiński przez całe życie samodzielnie gruntował płyty pilśniowe do swoich obrazów. Również jeden z moich ulubionych polskich malarzy - Jerzy Duda Gracz, malował głównie na płycie. Przykłady można mnożyć...

Dlaczego tak wielu malarzy lubi malować na płytach drewnianych?

Obrazy mają przetrwać wieki. Powiedzmy sobie szczerze, iż ze względów archiwalnych, płótno wydaje się być jednym z mniej odpornych podobrazi. Można je łatwo przebić albo wgnieść, naruszając w ten sposób warstwę malarską. Jest wrażliwe nie tylko na urazy fizyczne, ale również na wilgoć, grzyby, pleśń oraz temperaturę.

Tymczasem mam wrażenie, że istnieje pewien mit o "szlachetności" płótna i jego wyższości nad pozostałymi odpowiednikami. Jest to pogląd całkowicie bezpodstawny, powiedziałbym wręcz - fałszywy...

Oczywiście nie mam nic przeciwko ciężkim i wytrzymałym płótnom lnianym, porządnie naciągniętym na gruby, klejony z kawałków drewna blejtram. Ale płyty drewniane są również profesjonalnym, pełnowartościowym i pożądanym przez wielu artystów podobraziem! Kropka. :)

Werniks retuszerski w spray'u. Dlaczego warto go mieć? Jak go stosować?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Możesz komentować anonimowo. Ale po co? Lepiej wybierz - Nazwa/Adres strony, albo zaloguj się z konta Google+. Dzięki temu, będę mógł odróżnić jedną osobę, od drugiej... :)